Niedzielski: Wariant Delta wyparł wszystkie inne mutacje. Wzrosty liczby zakażeń nawet 50-procentowe

- Mamy do czynienia z konsekwentnym wzrostem zakażeń. (...) W kolejnych tygodniach nadal będziemy obserwowali dynamiczne wzrosty - mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, do przekroczenia liczby tysiąca zachorowań na COVID-19 dziennie może dojść już w tym tygodniu.

- W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostu nowych zakażeń. (...) Od tygodnia dynamika wzrostu jest rzędu 35, a nawet 40 proc. Zdarzało się, że nawet z dnia na dzień ta dynamika była 50-procentowa - mówił Adam Niedzielski. Jak dodał, powoduje to wzrost hospitalizacji - obecnie w szpitalach jest około 1100 osób. - Liczba hospitalizacji w ciągu tygodnia się podwoiła - podkreślił minister zdrowia.

Adam Niedzielski zaznaczył także, że wzrasta liczba zleceń z POZ. - Przez długi czas mieliśmy bardzo stabilną sytuację, kiedy tych zleceń było bardzo niewiele. W tej chwili tygodniowa liczba zleceń przekroczyła 30 tys. Tydzień temu było to 20 tys. - wyjaśnił.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Polityk podkreślił też, że ponad 99,4 proc. przypadków zakażenia koronawirusa to wariant Delta, który "praktycznie wyparł wszystkie inne mutacje". Dodał, że najgorsza sytuacja pod względem nowych przypadków jest w województwach lubelskim, podlaskim, zachodniopomorskim i podkarpackim. - Podkarpackie i lubelskie to dwa województwa, gdzie poziom wyszczepienia jest najniższy w Polsce. (...) Dominującą grupą, jeśli chodzi o zakażenia, są osoby poniżej 70 roku życia - poinformował.

- Obecnie jesteśmy mniej więcej w takiej sytuacji, w jakiej byliśmy w maju. Ale jest jedna poważna różnica, bo o ile ta liczba przeciętna nowych zakażeń jest podobna, to mamy zdecydowanie mniej zgonów - podkreślił minister, zaznaczając, że to efekt zaszczepienia.

Niedzielski apeluje do protestujących

W sobotę rano na terenie Białego Miasteczka 2.0 rozłożonego naprzeciwko Kancelarii Premiera doszło do tragicznego zdarzenia. W czasie, gdy trwała konferencja prasowa protestujących medyków, w oddali był słyszany dźwięk wybuchu lub wystrzału. Okazało się, że starszy mężczyzna dokonał samookaleczenia. Udzielono mu natychmiastowej pomocy i z obrażeniami twarzy przetransportowano do szpitala. Niedługo później poinformowano, że mężczyzna zmarł.

Do zdarzenia odniósł się minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji. Adam Niedzielski złożył kondolencje rodzinie mężczyzny. - Ta sytuacja powinna wywołać refleksję. Generowanie emocji społecznych jest niebezpieczne. (...) Dlatego zwracam się po raz kolejny o przyjęcie zaproszenia do rozmów. Nawet dziś o 14:00 będziemy gotowi, aby z komitetem protestacyjnym rozmawiać - powiedział Niedzielski. Protestujący domagają się udziału premiera w rozmowach, jednak ten dotąd nie zdecydował się na spotkanie. Minister zdrowia z kolei spotkał się m.in. z przedstawicielką NSZZ "Solidarność" - związku, który nie bierze udziału w strajku.

Epidemia koronawirusa

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 363 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W porównaniu z ubiegłym tygodniem to o 94 przypadki więcej. Najwięcej zachorowań jest w województwie mazowieckim.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce wykryto 2 898 299 przypadków zakażenia koronawirusem, liczba ofiar śmiertelnych to natomiast 75 488. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 526 pacjentów, tym samym liczba ozdrowieńców zwiększyła się do 2 659 912.

W szpitalach przebywa łącznie 1070 osób zakażonych COVID-19, 113 z nich jest podłączonych do respiratorów. Kwarantanną objętych jest 79 325 osób, aktualnie choruje 162 899 osób.

Więcej o: