Przemysław Czarnek o szczepieniach uczniów: 48 tys. deklaracji dodać do miliona już zaszczepionych

Do 48 tys. deklaracji od rodziców chęci zaszczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołach trzeba dodać prawie milion już zaszczepionych dzieci i młodzieży - wskazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że zaszczepionych jest ponad 34 proc. uczniów w wieku 12-18 lat.

MEiN podało w poniedziałek, że dyrektorzy zebrali od rodziców ponad 48,3 tys. deklaracji o chęci szczepienia dziecka przeciwko COVID-19 w ramach akcji organizowanych przez szkoły. Chęć zaszczepienia się zgłosiło też blisko 1,5 tys. pracowników szkół, a także blisko 3,4 tys. członków rodzin uczniów.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

"Zachęcamy do szczepień, to są jedyne możliwe w tym momencie środki, żeby zabezpieczyć przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią"

Minister edukacji i nauki - komentując we wtorek te dane - wskazał, że szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia jest możliwe od końca maja w ogólnodostępnych punktach szczepień. - Na ten moment mamy już zaszczepionych blisko 35 proc. dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 12-18 lat. A zatem setki tysięcy, prawie milion osób skorzystało z punktów ogólnodostępnych - powiedział Przemysław Czarnek.

Podał też, że im starsze dzieci, tym więcej jest wśród nich zaszczepionych. - W przedziale 16-18 lat zaszczepionych jest zdecydowanie ponad 40 proc. - dodał.

Minister Czarnek w KrakowieNauka zdalna znów wróci? Przemysław Czarnek: Mamy w pogotowiu plan B, C i D

Szef MEiN poinformował też, że szczepienia przeciwko koronawirusowi na terenie szkoły przeprowadzone będą w blisko 1400 placówkach, dodatkowo ponad dziewięć tys. szkół zorganizuje szczepienia dla uczniów w populacyjnych punktach szczepień.

- Zachęcamy do szczepień, to są jedyne możliwe w tym momencie środki, żeby zabezpieczyć przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią siebie i innych - powiedział Czarnek. Dodał, że akcja informacyjna na temat szczepień będzie nadal prowadzona w szkołach. "Będziemy tę akcję kontynuować, zapewniając, że szczepienia dla dzieci i młodzieży są i pozostaną szczepieniami dobrowolnymi, to będzie decyzja rodziców" - zapewnił.

Przemysław Czarnek zachęca do szczepień: Jako jedyne chronią przed ciężki zachorowaniem i śmiercią

Minister pytany na konferencji czy uważa, że 48 tys. deklaracji rodziców to dużo, czy mało odpowiedział: "Milion już się zaszczepiło, żebyśmy nie tracili tego z pola widzenia". - Punkty szczepień w szkołach są punktami dodatkowymi, czynne są cały czas punkty ogólnodostępne (...). Te 48 tys. trzeba dodać do tego miliona, który już się zaszczepił - dodał.

Zdjęcie ilustracyjneDo Polski dotrą szczepionki przeciwko grypie

- To są dodatkowe akcje wspomagające akcje szczepień. Zachęcamy dalej do szczepienia się. Myślę, że taka racjonalną, spokojną retoryką pokazująca fakty - a fakty są takie, ze szczepienia jako jedyne chronią przed ciężki zachorowaniem i śmiercią - będziemy docierać do kolejnych osób - powiedział.

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka (PAP) /dsr/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl. 

Więcej o: