Hiszpania. Rusza proces byłego ministra zdrowia. Chodzi o 350 tys. wadliwych maseczek

Przed sądem w Madrycie ruszył w czwartek proces wytoczony przez środowisko medyczne byłemu ministrowi zdrowia Hiszpanii Salvadorowi Illi w związku z wadliwymi maseczkami ochronnymi, które jego resort kupił podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa.

W wydanym komunikacie sąd wyjaśnił, że w pierwszej kolejności zbadane zostaną okoliczności transakcji, a także warunki, na jakich może być sądzony Illa. Socjalistyczny polityk był szefem resortu przez rok od stycznia 2020 r., a po swojej dymisji i wyborach w Katalonii w lutym 2021 r. został posłem regionalnego parlamentu.

Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Salvador Illa stanie przed sądem. Kierowany przez niego resort zakupił setki tysięcy wadliwych maseczek

CESM, związek zawodowy lekarzy w Hiszpanii, który w kwietniu 2020 r. zaskarżył Illę, potwierdził w oświadczeniu, że "pozew okazał się skuteczny". Przypomniano, że CESM pozwał go w związku z niedopatrzeniem przez jego resort przy zakupie wadliwych maseczek.

Zdaniem organizacji, nadzorowane przez Illę ministerstwo popełniło szereg błędów w pozyskaniu maseczek, które nie miały wymaganych certyfikatów jakości i naraziły osoby zatrudnione w szpitalach na zakażenie koronawirusem.

W połowie kwietnia 2020 r. ministerstwo zdrowia Hiszpanii nakazało regionalnym władzom sanitarnym wycofanie z użytku ponad 350 tys. maseczek. Wyjaśniło wówczas, że produkt ten, który posiada jedynie certyfikaty chińskie, może być wadliwy. Niebawem eksperci wykluczyli skuteczność tych maseczek w ochronie przed SARS-CoV-2.

PAP, autorzy: Marcin Zatyka/zat/akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: