Będą nowe obostrzenia? Rzecznik rządu przedstawił plany na wrzesień

- Do końca września nie planujemy zmian w obostrzeniach w związku z zachorowaniami na COVID-19 - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. - Wydaje się, że liczba osób zaszczepionych faktycznie spowodowała bardzo mocne obniżenie liczby zachorowań - dodał.
Zobacz wideo Czy Narodowy Program Szczepień jest sukcesem?

Müller, który był w czwartek gościem w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, był pytany o możliwe obostrzenia w związku z obserwowanym wzrostem zakażeń na COVID-19. - Wydaje się, że te obostrzenia, które w tej chwili obowiązują, te przepisy zostaną utrzymane - powiedział.

Epidemia koronawirusa Prof. Gut o czwartej fali. "Bez 85 proc. wyszczepienia będą zgony"

Rzecznik rządu o obostrzeniach: We wrześniu zmian nie planujemy

- Trochę optymistycznie patrząc, wydaje się, że liczba osób zaszczepionych i tych, które się jeszcze szczepią, faktycznie spowodowała bardzo mocne obniżenie liczby zachorowań i że zmiana regulacji nie będzie potrzebna - ocenił rzecznik rządu.

Pytany, czy do końca września nie należy się spodziewać zmian, Piotr Müller odparł: - Do końca września zmian nie planujemy.

DLOKA Część krajów w Europie mocno zaostrza restrykcje. Ale nie Szwecja i Irlandia

Koronawirus w Polsce. Co jeśli nastąpi nagły wzrost zachorowań? Piotr Müller odpowiada

Zapewnił też, że rząd jest przygotowany na scenariusz nagłego wzrostu zachorowań. - Po pierwsze dlatego, że w szpitalach mamy zarezerwowane miejsca dla osób, które są chore na COVID-19, a z drugiej strony, że oczywiście bierzemy też pod uwagę ograniczenia sektorowe - powiedział. - Natomiast z tych analiz, które w tej chwili mamy, wygląda na to, że ta liczba nie powinna być tak duża, żeby to było konieczne do wprowadzenia - dodał rzecznik rządu.

Jak poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły 533 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 11 osób z COVID-19. Tydzień temu, 1 września, resort informował o 366 zakażeniach, a dwa tygodnie temu, 25 sierpnia o 234 przypadkach. Dynamika wzrostu zachorowań jest wyraźnie widoczna. (PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: