Ministerstwo Zdrowia: 510 zakażeń koronawirusem, 6 ofiar śmiertelnych

W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o wykryciu 510 nowych zakażeń koronawirusem. Dla porównania w ubiegłym tygodniu liczba ta wynosiła 390.
Zobacz wideo Jak czwarta fala może uderzyć w polską gospodarkę?

510 nowych zakażeń i 6 ofiar śmiertelnych - takie dane podało Ministerstwo Zdrowia w czwartek 9 września. Tydzień temu (w czwartek 2 września) w ciągu doby wykryto 390 nowych zakażeń, 12 osób zmarło.

Aktualnie w szpitalach znajdują się 594 osoby zakażone koronawirusem, z czego 77 jest podłączonych do respiratora. Objętych kwarantanną jest 62 438 osób. Od początku wybuchu epidemii koronawirusem zaraziło się 2 892 113 osób, 75 409 zmarło, a 2 657 776 pacjentów zostało uznanych za ozdrowieńców.

Szpital / zdjęcie ilustracyjneOdwiedziny w szpitalu. Nowe rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i GIS

Koronawirus w Polsce. Najwięcej nowych przypadków w województwie lubelskim

Nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: lubelskiego (75), mazowieckiego (54), podkarpackiego (45), małopolskiego (44), podlaskiego (40), dolnośląskiego (37), łódzkiego (36), pomorskiego (30), zachodniopomorskiego (28), kujawsko-pomorskiego (24), śląskiego (24), wielkopolskiego (24), warmińsko-mazurskiego (14), opolskiego (12), lubuskiego (11) i świętokrzyskiego (4).

Czwarta fala koronawirusa się rozpędza. Przekroczyliśmy próg pół tysiąca zakażeń dziennie

8 września wiceminister zdrowia i przewodniczący Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra Waldemar Kraska przekazał, że Polska weszła już w czwartą falę koronawirusa. W środę po raz pierwszy od czerwca przekroczyliśmy bowiem próg pół tysiąca zakażeń. Jak podkreślał, to "kolejna granica, więc powinno zapalić się nam żółte światełko". Kraska apelował, by wszyscy, którzy jeszcze się wahają, udali się do punktu szczepień i przyjęli preparat. Jego zdaniem to jedyny sposób, by ograniczyć czwartą falę.

Dzień wcześniej, gdy zakażeń wykryto o ponad 100 mniej, wiceminister mówił natomiast, że "utrwalił się trend wzrostowy", a w ciągu tygodnia zanotowaliśmy o ponad 42 proc. więcej zakażeń. Wyjaśnił także, jak zaraźliwy jest wariant Delta. - Krótszy kontakt między osobą zakażoną a zdrową doprowadza do przeniesienia tego wirusa. Dlatego tak łatwo się zarażamy - powiedział.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce - zdjęcie ilustracyjneNaukowcy chcą sprawdzić podejście Polaków do trzeciej dawki szczepionki

Więcej o: