Odwiedziny w szpitalu. Nowe rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i GIS

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowali rekomendacje w sprawie odwiedzin w szpitalach. Dokument określa różne zasady odwiedzin u dorosłych pacjentów w zależności od tego, czy są oni zaszczepieni przeciw COVID-19, czy nie.
Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek 7 września - opracowane wspólnie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym - rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach. Rekomendacje - jak wyjaśniono - opracowano w związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień, w tym zaszczepieniem znaczącej części osób z grup ryzyka poważnych skutków zachorowania na COVID-19.

Adam NiedzielskiSzybkie testy na koronawirusa w szkołach? Niedzielski: Rozważamy ten temat

Koronawirus w Polsce. Rekomendacje dotyczące odwiedzin w szpitalach

W dokumencie wskazano, że jeżeli dorosły pacjent jest zaszczepiony przeciw COVID-19 lub przebył zakażenie wirusem SARS-CoV-2, wówczas rekomenduje się umożliwienie odwiedzin przez osoby zaszczepione lub osoby niezaszczepione, które mają negatywny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub przebyły zakażenie. We wszystkich przypadkach odwiedziny mogą odbywać się jedynie przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

W przypadku pacjentów zaszczepionych możliwe są odwiedziny również osób niezaszczepionych, które nie uzyskały negatywnego wyniku testu oraz nie przebyły zakażenia. W takim przypadku konieczne jest zachowanie wzmożonego reżimu sanitarnego.

Wiceminister Waldemar KraskaKoronawirus. Kraska podaje nowe dane ws. zakażeń: Wzrost o ponad 42 procent

Odwiedziny w szpitalach. Co z niezaszczepionymi, którzy nie chorowali i nie mają testu?

W rekomendacjach określono również warunki odwiedzin u pacjentów, którzy nie są zaszczepieni przeciw COVID-19, nie przebyli zakażenia oraz nie mają negatywnego wyniku testu. W takim przypadku chory może być odwiedzany jedynie przy zachowaniu wzmożonego reżimu sanitarnego przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19, mające negatywny wynik testu lub takie, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Nie rekomenduje się odwiedzania niezaszczepionego pacjenta przez osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, niemające negatywnego wyniku testu i takie, które nie przebyły zakażenia. Wyjątkiem są sytuacje szczególne, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych). (PAP)

Szczegółowe rekomendacje są dostępne na stronach internetowych MZ i GIS.

Autorka: Olga Zakolska/ ozk/ mhr/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: