Szybkie testy na koronawirusa w szkołach? Niedzielski: Rozważamy ten temat

Wraz z początkiem września dzieci wróciły do szkół, a w konsekwencji mogą pojawić się nowe ogniska zakażeń koronawirusem. Adam Niedzielski przyznał, że rząd rozważa możliwość przeprowadzania szybkich testów na COVID-19 w szkołach, ale stwierdził, że taka opcja ma sporo minusów.

- Jeśli chodzi o szybkie testy w szkołach, to oczywiście rozważamy ten temat. Pomysł ma bardzo dużo ograniczeń, które wyszły w praktyce - powiedział Adam Niedzielski podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Minister zdrowia przypomniał akcję masowego testowania na Słowacji i powiedział, że nie uchroniło to mieszkańców kraju przed kolejną falą zakażeń. 

Piotr MüllerMüller o "dodatkowych procedurach". A na zdjęciu z KPRM laptop z gmailem

- Testowanie ma sens, szczególnie szybkimi testami antygenowymi, o ile jest wykonywane regularnie dzień po dniu - stwierdził Niedzielski. Szef resortu tłumaczył, że zgodnie z charakterystyką tzw. szybkich testów na koronawirusa, wyłapują one chorobę wtedy, gdy wirusa jest dużo, czyli między czwartym a dziesiątym dniem. - Trzeba trafić w ten okres - powiedział. 

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Minister zdrowia o wprowadzaniu obostrzeń: Istotnym czynnikiem liczba hospitalizacji

Minister zdrowia wskazał jednak, że opierając się na doświadczeniach krajów zachodnich, można stwierdzić, że to nie liczba zakażeń jest najważniejszym parametrem, który miałby decydować o wprowadzaniu obostrzeń. Znacznie ważniejsza jego zdaniem jest liczba hospitalizacji.

Ferie 2021/2022 - z podziałem na województwa? Czarnek odpowiadaFerie 2021/2022 - z podziałem na województwa? Czarnek odpowiada

- Tych hospitalizacji jest 40-50 proc. mniej przy analogicznej liczbie zakażeń, które były w poprzednich falach. Dlatego ta liczba 1000 nie ma żadnego magicznego charakteru, ona raczej jest z naszego punktu widzenia taką granicą, o której możemy mówić, że na pewno do tego poziomu służby sanitarne mają możliwość skutecznego kontrolowania ognisk - podkreślił Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 406 nowych zakażeniach koronawirusem i o śmierci 13 osób z COVID-19.

Więcej o: