Koronawirus. Kraska podaje nowe dane ws. zakażeń: Wzrost o ponad 42 procent

- Dzisiaj będzie ponad 400 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, to ponad 42 proc. więcej w porównaniu do ubiegłego tygodnia - poinformował Waldemar Kraska. Jak dodał wiceminister zdrowia, "trend wzrostowy się utrwalił".
Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

- Nowych przypadków COVID-19 jest coraz więcej. To, co mnie niepokoi to to, że razem ze wzrostem nowych przypadków rośnie liczba osób, które są hospitalizowane w polskich szpitalach. Mamy w tej chwili 579 pacjentów, którzy przebywają w szpitalach z powodu zakażenia, w ciągu doby przybyło 41 - powiedział na antenie radiowej Jedynki Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że wariant Delta jest "zdecydowania bardziej zakaźny". - Krótszy kontakt między osobą zakażoną a zdrową doprowadza do przeniesienia tego wirusa. Dlatego tak łatwo się zarażamy - podkreślił i dodał, że to osoby nieszczepione najczęściej trafiają do szpitali. - Apel o szczepienia jest jak najbardziej aktualny. Jeżeli chcemy uniknąć dużej czwartej fali, to mamy jeszcze kilka tygodni aby się zaszczepić i uzyskać odporność - zaznaczył minister. Jak poinformował, wśród seniorów, czyli tej najbardziej narażonej na infekcję i powikłania grupie, ponad 80 proc. osób jest zaszczepionych. - To bardzo dobra wiadomość. Niestety, teraz do szpitali trafiają osoby z tego przedziału między 20. a 50. rokiem życia. To prawie 60 proc. wszystkich przypadków. (...) To są oczywiście osoby, które się nie szczepiły - poinformował.

Piotr SemkaSemka ciężko przeszedł COVID-19. "Albo się pan obudzi, albo nie"

Epidemia koronawirusa w Polsce

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wykryto 183 zakażenia koronawirusem. Wykonano 21 322 testy na obecność wirusa. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: zachodniopomorskim - 27, mazowieckim - 22 i podkarpackim - 20, a najmniej w województwie lubuskim - jedno. Liczba ozdrowieńców w ciągu 24 godzin wzrosła o 271 osoby. W sumie w Polsce jest 2 657 745 osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 890 666 zakażeń koronawirusem. Przez ten czas zmarło 75 379 zakażonych osób.

dr n. med. Paweł GrzesiowskiGrzesiowski o seniorach: Już powinni znaleźć się w grupie uprawnionej do III dawki

Więcej o: