Turcja. 116-latka wyzdrowiała z COVID-19 jako jedna z najstarszych na świecie. Jaką szczepionkę dostała?

W Turcji z zakażenia koronawirusem wyzdrowiała 116-letnia Ayse Karatay - poinformował w sobotę jej syn Ibrahim. Turecka agencja Demiroren pisze, że kobieta jest jedną z najstarszych osób na świecie, które pokonały COVID-19.

Ponad stuletnia Turczynka została zakażona koronawirusem. Przez niemal miesiąc lekarze walczyli o jej zdrowie. Seniorka - chociaż nadal pozostaje w szpitalu, to jednak jest już ozdrowieńcem.

116- latka zachorowała na COVID-19 po otrzymaniu szczepionki. Stan jej zdrowia poprawia się

- Moja matka zachorowała (na COVID-19) w wieku 116 lat i przebywała przez trzy tygodnie na oddziale intensywnej terapii. Teraz jest lepiej z jej zdrowiem. Mama dochodzi do siebie - oznajmił Ibrahim. Seniorka została już przeniesiona na zwykły oddział szpitalny.

Ibrahim powiedział dziennikarzom, że jego matka miesiąc temu otrzymała jedną dawkę chińskiej szczepionki Sinovac przeciw COVID-19, zanim zachorowała. Miała zakazić się koronawirusem od kogoś z członków rodziny.

- Może gdyby dostała drugą dawkę szczepionki, łatwiej przeszłaby to zakażenie - powiedział syn 116-latki. Później dodał, że niektórzy mieszkańcy Emirda?, którzy zostali zakażeni koronawirusem, ale nie zostali zaszczepieni, są teraz na OIOM-ie. - Zaszczepieni znajomi wracają do zdrowia bez konieczności hospitalizacji - powiedział, dziękując personelowi szpitala za opiekę nad matką.

Ponad stuletni ozdrowieńcy. 117-letnia siostra zakonna zachorowała na COVID-19 przed swoimi urodzinami

Ayse Karatay urodziła się w Imperium Osmańskim, gdzie dokładne daty urodzenia (dzień i miesiąc) były rzadko zapisywane - przypomina agencja AP.

Starszą od niej osobą, która pokonała koronawirusa, była francuska siostra zakonna Andree. Wyleczyła się z infekcji w lutym, na kilka dni przed swoimi 117. urodzinami.

(PAP), ska/ ap/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: