Nowy wariant koronawirusa. Szczepionki przeciwko COVID-19 będą skuteczne na Mu?

Szczepionki przeciwko COVID-19 mogą okazać się nieskuteczne wobec nowego wariantu koronawirusa - Mu, który w USA rozprzestrzenił się już na obszarze 47 stanów - poinformował portal Business Insider. - W lipcu w woj. pomorskim potwierdzono cztery przypadki wariantu Mu koronawirusa, ale obecnie nie ma aktywnie zakażonej nim osoby - powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z PAP.
Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Jak podał Business Insider, powołując się na dane epidemiologiczne i publikacje na temat COVID-19, dotychczas żadnego przypadku Mu nie wykryto jeszcze (jeśli chodzi o Stany Zjednoczone) jedynie w Nebrasce, Vermoncie i Dakocie Południowej.

Koronawirus. Wariant Mu zagrozi skuteczności szczepionek?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że Mu może posiadać zdolność przezwyciężania odporności, jaką ludzie uzyskują dzięki szczepionkom i wcześniejszym infekcjom. Na początku tego tygodnia dołączyła ten wariant do listy wirusów będących przedmiotem "zainteresowania" organizacji.

W całych Stanach Zjednoczonych zdecydowanie dominującym szczepem COVID-19 jest obecnie Delta. Mu stanowi mniej niż jeden proc. potwierdzonych przypadków zakażeń.

Dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID), a zarazem główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, dr Anthony Fauci, powiedział w czwartek, że Mu nie jest obecnie "bezpośrednim zagrożeniem" dla USA. Zapewnił jednak, że służba zdrowia w USA bardzo uważnie obserwuje rozwój wydarzeń związany z tym wariantem.

Adam NiedzielskiNiedzielski prognozuje wzrost liczby zakażeń. "Nawet pięć tysięcy dziennie"

W lipcu w Polsce potwierdzono cztery przypadki wariantu Mu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę (1 września), że monitoruje nowy niepokojący wariant koronawirusa o nazwie Mu. Nowy szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. WHO oddała, że dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, także w Polsce. WHO informuje, że w skali globalnej Mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji.

- Cztery przypadki zakażenia wariantem Mu koronawirusa potwierdzono w Polsce między 18 a 26 lipca br. w woj. pomorskim. Na dziś nie ma w naszym kraju aktywnie zakażonego tym wariantem - powiedział Andrusiewicz. - Zanim się rozprzestrzenił, został zdominowany przez wariant Delta - dodał.

Pytany o to, ile próbek jest badanych w ramach sekwencjonowania pozwalającego ocenić skalę występowaniem wariantów wirusa SARS-CoV-2 w populacji, Andrusiewicz podał, że ok. jednej trzeciej przypadków.

Szczepienia w NiemczechNiemcy. Zaatakował punkt szczepień. Chciał zaświadczenie bez szczepienia

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: wariant Alfa (wcześniej określany jako brytyjski), wariant Beta (wcześniej południowoafrykański), wariant Gamma (brazylijski) i wariant Delta (indyjski). (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski/ad/ sp/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: