Koronawirus. Niedzielski prognozuje wzrost liczby zakażeń w Polsce. "Nawet pięć tysięcy dziennie"

- Nie ma pytania, czy czwarta fala wystąpi, tylko kiedy pojawi się przyspieszenie liczby nowych zakażeń, kiedy pojawi się apogeum tej fali. Prognozujemy, że do drugiej połowy września będziemy obserwowali systematyczny wzrost liczby zakażeń - powiedział w rozmowie z TVP Info minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że według prognoz pod koniec października dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem może wynieść nawet pięć tysięcy.

W piątek Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby badania potwierdziły 349 nowych zakażeń koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci pięciu zakażonych osób. W porównaniu do danych z poprzedniego piątku liczba zachorowań zwiększyła się o 91. Najwięcej nowych przypadków odnotowano w województwie mazowieckim.

Od początku epidemii wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się w Polsce ponad 2,8 mln osób. Liczba wszystkich przypadków śmiertelnych wynosi obecnie 75 372. 

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Koronawirus. Niedzielski o scenariuszach rozwoju epidemii. Prognozy mówią o pięciu tysiącach zakażeń dziennie

O to, jak w kolejnych tygodniach może rozwijać się epidemia koronawirusa, zapytano w TVP Info szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. 

- Prognozujemy na tę chwilę, że pod koniec września ta liczba może osiągnąć już tysiąc zakażeń dziennie. Prognozowanie jest obciążone dużym ryzykiem. Październik ma tę liczbę jeszcze większą, bo pojawią się efekty powrotu do szkół i pracy, zwiększonej mobilności społecznej - tłumaczył polityk.

Prognozujemy, że koniec października może oznaczać liczbę zakażeń nawet pięć tysięcy dziennie 

- dodał Niedzielski.

Stwierdził też, że nie należy pytać o to, czy czwarta fala nastąpi, tylko kiedy będziemy obserwować jej apogeum. 

Pandemia koronawirusa Eksperci z UW: Podczas IV fali COVID-19 może umrzeć nawet 55 tys. osób

Według Ministra Zdrowia w trakcie kolejnej fali epidemii kluczowa będzie kwestia hospitalizacji. 

- Liczymy, że Narodowy Program Szczepień [...] przyczyni się przede wszystkim do tego, że będziemy mieli mniej hospitalizacji, nawet jeśli liczba zakażeń będzie stosunkowo większa - podkreślił. Z oficjalnych danych wynika, że w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest 18,8 mln Polaków. 

Pawel GrzesiowskiGrzesiowski: Bezpieczniejszy jest urlop w Grecji i Turcji, niż w Polsce

Więcej o: