Eksperci z UW: Podczas IV fali COVID-19 może umrzeć nawet 55 tys. osób

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego prognozują, że w czasie czwartej fali epidemii z powodu COVID-19 może umrzeć nawet 55 tysięcy osób. Według przewidywań fala ta może potrwać do stycznia.
Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Z najnowszej prognozy dotyczącej rozwoju koronawirusa w Polsce wynika, że nawet osiem milionów osób jest podatnych na COVID-19. - Szacujemy, że ten potencjał śmiertelności jeszcze jest między 35 tysięcy a 55 tysięcy osób rozłożony na ten czas dojścia do odporności stadnej, jeśli się ludzie nie zaszczepią - powiedział, jak cytuje rmf24.pl, dr Franciszek Rakowski, szef zespołu naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Według najbardziej pesymistycznego scenariusza, każdego dnia w Polsce może dochodzić do zakażenia 50 tys. osób. - Ma to zupełnie inne przełożenie na ilość hospitalizacji. Ten najbardziej pesymistyczny wariant przekłada się na maksymalnie 20- 22 tysiące hospitalizacji - wyjaśnił i dodał, że szczyt czwartej fali ma nastąpić w połowie listopada. - Pod koniec września będziemy wiedzieli, czy ten przyrost jest mocniejszy czy słabszy - podkreślił.

Szczepienia przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Michał Dworczyk: Nie wprowadzimy przymusowych szczepień przeciw COVID-19

Epidemia koronawirusa w Polsce

W ciągu minionej doby wykryto 349 zakażeń koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia. Od czwartku zmarło pięć zakażonych osób. Poprzedniego dnia wykonano 36 549 testów na obecność wirusa. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: mazowieckim - 48, małopolskim - 41 i śląskim - 34, a najmniej w województwie świętokrzyskim - 4.

Liczba ozdrowieńców w ciągu 24 godzin wzrosła o 263 osoby. W sumie w Polsce są 2 657 274 osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 2 889 773 zakażenia koronawirusem. Przez ten czas zmarły 75 372 zakażone osoby.

Pawel GrzesiowskiGrzesiowski: Bezpieczniejszy jest urlop w Grecji i Turcji, niż w Polsce

Więcej o: