Ministerstwo Zdrowia: 349 nowych zakażeń koronawirusem i 5 ofiar śmiertelnych

Ministerstwo Zdrowia podało w piątek, że w ciągu ostatniej doby wykryto 349 zakażeń koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniego piątku liczba zachorowań zwiększyła się o 91 osób. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Liczba osób, które wyzdrowiały z COVID-19, wzrosła o 97 - od początku epidemii jest to już 2 657 274 osób. Minionej doby zwiększyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 51 790 Polaków, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego dnia o 100 osób.

Liczba zajętych respiratorów wzrosła o dwa, a o 12 wzrosła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 58 respiratorów i 490 łóżek, co przekłada się na 10 proc. zajętych respiratorów i 8 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Koronawirus w Polsce. W piątek 5 ofiar śmiertelnych

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (48), małopolskiego (41), śląskiego (34), lubelskiego (29), łódzkiego (26), podkarpackiego (26), wielkopolskiego (24), zachodniopomorskiego (23), podlaskiego (20), dolnośląskiego (16), pomorskiego (16), kujawsko-pomorskiego (15), opolskiego (10), warmińsko-mazurskiego (7), lubuskiego (5), świętokrzyskiego (4). 5 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Pawel GrzesiowskiGrzesiowski: Bezpieczniejszy jest urlop w Grecji i Turcji, niż w Polsce

"Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 4 osób" - przekazał resort zdrowia. 

Prof. Andrzej Horban, główny doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19, powiedział w czwartek, że czwarta fala będzie "o jedną trzecią mniejsza od drugiej fali". Według niego maksymalna dzienna liczba zakażeń wyniesie 10 tys. Zwrócił również uwagę, że "infrastruktura jednostek służby zdrowia, które przyjmowały tych pacjentów, jest już w tej chwili zupełnie inna, jest poprawiona, a personel ma doświadczenie w leczeniu tych chorób".

Szczepionka (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus. Skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna - najnowsze badania

Więcej o: