Koronawirus. Skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna - najnowsze badania

Dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i Moderna zapobiegają zakażeniu koronawirusem w 95 proc., podczas gdy jedna dawka jest skuteczna w 48 proc. - oszacowali japońscy naukowcy. Ich wstępne ustalenia opisuje w czwartek stacja NHK.

Naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych doszli do takiego wniosku na podstawie badania ankietowego z udziałem 1130 osób, które zgłosiły się w czerwcu i lipcu z gorączką do jednej z pięciu klinik w Tokio.

Zobacz wideo Co mówią niezaszczepione osoby, które przez COVID trafiają do szpitala?

Skuteczność szczepionek Pfizer i Moderna przeciwko koronawirusowi

W badanej grupie zakażenie koronawirusem wykryto u 350 spośród 914 osób, które nie były zaszczepione przeciw COVID-19. Wśród 141 pacjentów po pierwszej dawce szczepionki Pfizera lub Moderny infekcję potwierdzono u 46 osób, a w grupie 41 osób w pełni zaszczepionych - tylko u trzech osób.

Na podstawie tych wyników naukowcy oszacowali skuteczność, z jaką szczepionki zapobiegają zakażeniu. Według nich, jedna dawka chroni przed infekcją w 48 proc., a dwie dawki - w 95 proc. Badacze podkreślają, że ich obliczenia są zbieżne z wynikami uzyskiwanymi w innych krajach.

Japońskie Ministerstwo Zdrowia informowało z kolei, że szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na COVID-19 wśród seniorów. Według tych ustaleń, nawet jeśli osoba w pełni zaszczepiona zakazi się koronawirusem, ryzyko zgonu jest dla niej średnio prawie pięć razy niższe niż wśród osób niezaszczepionych.

(PAP) anb/ akl/

W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18 820 084 osoby - podano w czwartek na rządowych stronach.

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to 36 335 572. Łącznie do Polski dostarczono dotąd 53 910 230 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 38 488 580. Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek. Zgłoszono 14 862 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

(PAP) Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: