Minister zdrowia mówi o ponad 50-procentowym wzroście zakażeń. "Mocne wejście pandemii we wrzesień"

- Dziś będzie ponad 350 przypadków [zakażenia koronawirusem- red.], co oznacza ponad 50-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego tygodnia - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w środę w "Porannej Rozmowie" w RMF FM.

Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem "Porannej Rozmowy" RMF FM, podczas której wypowiedział się na temat obecnych statystyk dotyczących epidemii koronawirusa. Jak wskazywał, z każdym tygodniem liczba nowych przypadków zakażeń rośnie na poziomie ok. 20-25 proc. Dzisiejszy wzrost w porównaniu do poprzedniego tygodnia zapowiada się jednak na znacznie większy i bardziej alarmujący. 

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Minister zdrowia: Dziś będzie ponad 350 przypadków zakażenia

- Nie mamy dużej liczby zakażeń, ale te wzrosty delikatne nie są. Dziś będzie ponad 350 przypadków [zakażenia koronawirusem - red.], co oznacza ponad 50-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Może dobrze, że jest taki sygnał, który powinien nas zdyscyplinować i przypomnieć o tym, że pandemia cały czas jest z nami - powiedział szef resortu zdrowia

Przypomnijmy, w środę przed tygodniem (25 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 234 przypadkach zakażenia koronawirusem oraz pięciu ofiarach śmiertelnych. We wtorek 31 sierpnia wykryto 285 nowych zakażeń, a pięć osób zmarło. 

Szczepienia przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Szczepienia dzieci w szkołach - kiedy się odbędą? Jakie dokumenty?

Według Niedzielskiego zapowiedziany dzisiejszy odczyt w raporcie koronawirusowym będzie "mocnym wejściem we wrzesień". Jednocześnie minister przyznał, że czwarta fala powinna w zdecydowanie mniejszym stopniu przekładać się na hospitalizacje oraz zgony ze względu na to, że część osób zdążyła się już zaszczepić. 

- Nasz poziom tolerancji dla liczby zakażeń będzie zdecydowanie większy. Mówimy tutaj o ewentualnych decyzjach dotyczących obostrzeń, bo po prostu więcej ludzi jest zabezpieczonych. Na pewno ta pandemia będzie w mniejszym stopniu przekładała się też na liczbę hospitalizacji i zgonów - mówił. 

W drugiej połowie września ponad tysiąc zakażeń dziennie 

- Nasze najnowsze prognozy - cały czas zastrzegając, że są obarczone bardzo dużym ryzykiem - mówią o tym, że poziom tysiąca zakażeń dziennie osiągniemy dopiero w drugiej części września i myślę, że poniżej tego poziomu prowadzenie dyskusji na temat zaostrzeń jest po prostu bezprzedmiotowe - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Szef resortu informował też, że opublikowane zostanie nowe rozporządzenie epidemiczne. Ma ono przedłużyć dotychczasowe regulacje w zakresie obostrzeń do końca września. To, jakie decyzje zostaną podjęte później, będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej. 

Epidemia koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Włochy. Na Sycylii powrócił obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz

Adam Niedzielski o przeciwnikach szczepień

Minister zdrowia w rozmowie z RMF FM zaznaczył także, że osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 będą o wiele bardziej narażone na najgorsze konsekwencje, jakie niesie za sobą zakażenie i przechorowanie koronawirusa. 

Na pytanie dotyczące przeciwników szczepień minister zdrowia odpowiedział: - Jest w tym coś ironicznego, że ta pomocna dłoń w postaci szczepień jest odtrącana. Jest w tym coraz więcej autodestrukcji. Ja oczywiście wszystkim polecam szczepienie

Więcej o: