Szczepienia dzieci w szkołach - kiedy się odbędą? Którzy uczniowie mogą się zaszczepić?

Szczepienie dzieci w szkołach zacznie się w trzecim tygodniu września. Dobrowolne podanie preparatu przeciw COVID-19 poprzedzi akcja informacyjna, która ma przekonać wątpiących rodziców. Które dzieci mogą się zaszczepić? Jakie dokumenty trzeba wypełnić?

Po roku nauki zdalnej uczniowie wracają do stacjonarnych zajęć w szkołach. Zajęcia będą odbywały się zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez resort oświaty wspólnie z ministerstwem zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli mają zwiększyć również szczepienia organizowane przez szkoły. Jak będzie przebiegała akcja?

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Szczepienia dzieci w szkołach. Pierwszy tydzień to akcja informacyjna dla nieprzekonanych

Ministerstwo edukacji przekazało, że pierwszy tydzień września (1-5.09) zostanie poświęcony na działania informacyjne. W tym czasie dyrektorzy będą organizować spotkania informacyjne z rodzicami dotyczące szczepień dzieci. Odbędą się również specjalne lekcje związane z tym tematem. Resort wysłał do wszystkich szkół i placówek w Polsce pakiet informacyjny, zawierający filmy edukacyjne i scenariusze lekcji. 

Powrót do szkoły. Czy rodzice mają się czego obawiać? Prof. Simon wyjaśniaPowrót do szkoły. Czy rodzice mają się czego obawiać? Prof. Simon wyjaśnia

- Będziemy promować szczepienia, będziemy do nich zachęcać i informować, jakie są korzystne efekty tej akcji - że można się zabezpieczyć przed ciężką chorobą i przed śmiercią - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek. 

Szczepienia dzieci w szkołach. Jakie dokumenty trzeba wypełnić? Które dzieci mogą się szczepić?

Drugi tydzień września (6-12.09) to czas przygotowań do szczepień. Wychowawcy klas będą zbierać od rodziców i opiekunów prawnych zgody na szczepienie dzieci. Rodzice wypełnią formularze dotyczące stanu zdrowia dziecka, które później pozwolą na zakwalifikowanie ich do szczepień. Dla ułatwienia procesu szczepień zgoda rodzica oraz kwestionariusz o stanie zdrowia dziecka znajdują się na jednym dokumencie. 

Szczepienia dzieci przeciw koronawirusowi odbędą się w trzecim tygodniu września (13-19.08). Zaszczepić mogą się uczniowie od 12 roku życia. Uczniowie będą szczepieni preparatami firm Pfizer i Moderna. Szczepienia będą się odbywać na terenie istniejących już punktów szczepień (transport do nich zorganizuje szkoła) oraz w mobilnych punktach na terenie szkół. Jeżeli uczeń ma zgodę rodzica na szczepienie organizowane przez szkołę, to nie musi iść z nim rodzic.

Szczepionka przeciw COVID-19 jest darmowa i dobrowolna.

Szczepienia dzieci w szkołach. O czym powinni pamiętać rodzice?

Ministerstwo edukacji prosi rodziców o dopilnowanie, aby dzieci nie były na czczo przed szczepieniem - w dniu szczepienia dziecko powinno zjeść pełnowartościowy posiłek. Wskazuje również, aby przed szczepieniem nie odstawiać samodzielnie leków, które regularnie przyjmuje dziecko. Taką decyzję należy podjąć w porozumieniu z lekarzem.  

Resort dodaje, że rodzice nie powinni obawiać się niepożądanych odczynów poszczepiennych u swoich dzieci. Występują one rzadko i najczęściej mają łagodny przebieg. Zaczerwienienie w miejscu wkłucia lub niewielka gorączka ustępuje zazwyczaj w ciągu 1-3 dni. W przypadku bardziej dolegliwych objawów należy skontaktować się z lekarzem. 

Minister Edukacji i Nauki Przemysław CzarnekPowrót do szkół. Jak będą wyglądać lekcje WF-u? Czarnek odpowiada

Więcej o: