Ministerstwo Zdrowia: 290 nowych zakażeń koronawirusem. Największa liczba przypadków od czerwca

Ministerstwo Zdrowia przekazało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 290 zakażeń koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniej soboty liczba zachorowań zwiększyła się o 68 osób. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Liczba osób, które wyzdrowiały z COVID-19, wzrosła o 73 - od początku epidemii jest to już 2 656 708 osób. Minionej doby zmniejszyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 55 511 Polaków, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego dnia o 253 osoby.

Liczba zajętych respiratorów wzrosła o dwa, a o 18 wzrosła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 50 respiratorów i 406 łóżek, co przekłada się na 8 proc. zajętych respiratorów i 6 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Koronawirus w Polsce. W sobotę 5 ofiar śmiertelnych

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (51), śląskiego (33), małopolskiego (32), zachodniopomorskiego (20), wielkopolskiego (19), łódzkiego (18), lubelskiego (16), podkarpackiego (16), dolnośląskiego (15), pomorskiego (14), podlaskiego (12), kujawsko-pomorskiego (8), opolskiego (8), świętokrzyskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (5). 11 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Dzisiejsze dane oznaczają największy dzienny przyrost zakażeń od 11 czerwca, kiedy potwierdzono 341 nowych przypadków.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjneJest stanowisko Rady Medycznej ws. trzeciej dawki szczepionki

"Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba. 4 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - przekazał resort zdrowia. 

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz podkreślił podczas konferencji prasowej, że jesteśmy u progu czwartej fali epidemii koronawirusa i wkrótce może dojść do wzrostu liczby zakażeń. - Pamiętajmy, że niedługo jest 1 września, dzieci idą do szkoły, zaczyna się większa mobilność na ulicach naszych miast, wszyscy wracamy z wakacji - powiedział. Dodał, że w przypadku narastania czwartej fali w pierwszej kolejności mogą zostać zaostrzone limity w miejscach publicznych. - W skupiskach ludzkich, kinach, kawiarniach. Myślę, że od limitów można zacząć - zaznaczył. 

Wiceminister Waldemar KraskaWiceminister zdrowia: Groźba obostrzeń może być mobilizująca do szczepień

Więcej o: