Małopolska. Mieszkańcy gmin z wyszczepialnością poniżej 35 proc. otrzymają listy zachęcające do szczepień

Mieszkańcy małopolskich gmin, w których poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19 wynosi poniżej 35 proc., otrzymają listy zachęcające do szczepienia - wynika z informacji przekazanych w czwartek dziennikarzom przez wojewodę Łukasza Kmitę. Przestrzegł on też, że niski poziom szczepień może oznaczać straty finansowe dla całego regionu.

Projekty listów są w tej chwili przygotowywane. Ich treść będzie motywowała do zaszczepienia się, będzie w nich też podziękowanie dla tych, którzy już przyjęli preparat przeciwko COVID-19. Według wstępnego planu do jednego gospodarstwa domowego ma dotrzeć jeden list.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Mieszkańcy niektórych powiatów w woj. małopolskim dostaną listy z zachętami do szczepień

Według danych biura wojewody, w Małopolsce jest 60 gmin z wyszczepialnością wynoszącą 35 proc. i mniej. W ocenie wojewody Łukasza Kmity już teraz dane pozwalają prognozować, że w całym bieżącym miesiącu liczba wykonanych szczepień nie przekroczy w województwie 200 tys. - Widać bardzo duży spadek, szczególnie jeśli chodzi o pierwsze dawki - mówił wojewoda i podkreślał, że "od każdego z nas zależy, jak będzie wyglądała czwarta fala".

Jego zdaniem dobre rezultaty w promocji szczepień przynosi współpraca z parafiami. Akcja szczepień na terenie parafii ma być kontynuowana co najmniej do połowy września.

Wojciech AndrusiewiczObostrzenia. Rzecznik MZ: Zaszczepieni będą wyłączeni z części restrykcji

Z danych dotyczących ostatnich tygodni widać, że przy różnego rodzaju piknikach często liczba osób, które się szczepią, wynosi ok. 30-50. Natomiast przy parafiach często jest to ok. 100 osób szczepionych w niedzielę

- mówił wojewoda.

Mówiąc o małym zainteresowaniu szczepieniami m.in. na Podhalu zaznaczył, że w Małopolsce są najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze turystycznie regiony i dlatego tu szczepienia są szczególnie ważne. - Małopolska, która żyje z turystów, powinna wziąć pod uwagę fakt, że regionalne obostrzenia zatrzymają przypływ gotówki z wynajmu np. pokoi gościnnych - powiedział Kmita podkreślając, że szczepionki są bezpieczne.

Michał DworczykDworczyk o obowiązku szczepień dla wybranych grup zawodowych: Dyskutujemy

Zdaniem wojewody planowane ewentualne decyzje rządu o obostrzeniach dla poszczególnych powiatów są racjonalne i zgodne z propozycjami samych samorządowców.

Zgodnie z danymi resortu zdrowia w Małopolsce zaszczepiło się ponad 3 mln osób, w tym ponad 1,4 mln to w pełni zaszczepieni. Minionej doby wykonano tu ponad 4,6 tys. zastrzyków.

Autor: Beata Kołodziej (PAP) /bko/ mir/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: