Nowy Jork. Skorygowano liczbę zgonów z powodu Covid-19. O 12 tys. w górę. "Przywracamy zaufanie"

Nowa gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul skorygowała w środę liczbę zgonów w stanie z powodu Covid-19. Jej zdaniem było ich blisko 55 400, czyli o ok. 12 tys. więcej niż podawała administracja Andrew Cuomo.

„Opinia publiczna zasługuje na jasny, uczciwy obraz tego, co się dzieje. Niezależnie od tego, czy jest to dobre, czy złe, musi znać prawdę. I to jest sposób, w jaki przywracamy zaufanie" – powiedziała Gov. Kathy Hochul w radiu publicznym NPR.

W rozmowie z telewizją MSNBC dodała, że przedstawione dane o zgonach w domach opieki i szpitalach są zgodne z podawanymi przez federalne Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Jak podkreśliła przejrzystość będzie znakiem rozpoznawczym jej administracji. 

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Media: Ciosu w to, co pozostało ze spuścizny byłego gubernatora Andrew Cuomo

AP nazwała skorygowanie danych o zgonach wymierzeniem kolejnego ciosu w to, co pozostało ze spuścizny byłego gubernatora Andrew Cuomo. Ustąpił on z urzędu w poniedziałek m.in. w następstwie zarzutów 11 kobiet oskarżających go o molestowanie seksualne.

AP po raz pierwszy już w lipcu wskazywała na dużą rozbieżności między liczbą ofiar śmiertelnych podaną do publicznej wiadomości przez administrację Cuomo, a danymi przekazywanymi przez stan do CGC.

Według telewizji ABC statystyki używane przez Cuomo w jego informacjach dla mediów obejmowały tylko potwierdzone laboratoryjnie zgony z powodu Covid-19, zgłoszone przez system stanowy gromadzący dane ze szpitali, domów opieki i ośrodków opieki dla dorosłych.

„Oznacza to, że nie uwzględniono osób, które zmarły w domu, w hospicjum, w więzieniach stanowych lub w stanowych domach dla osób niepełnosprawnych. Wykluczono również osoby, które prawdopodobnie zmarły na Covid-19, ale nigdy nie pobrano od nich testu, który potwierdziłby diagnozę" – wyjaśniła ABC.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ wr/

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Uchodźcy na granicy polsko - białoruskiej w Usnarzu Górnym.Czy Polska powinna przyjąć imigrantów? Duża przewaga [SONDAŻ]

Więcej o: