Obostrzenia w czwartej fali. Rzecznik MZ: Zaszczepieni będą wyłączeni z części restrykcji

W przypadku narastania czwartej fali epidemii w pierwszej kolejności mogą zostać zaostrzone limity w miejscach publicznych - zapowiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Dodał, że obostrzenia będą wprowadzane dla wszystkich na danym obszarze. - Ale, co logiczne, osoby zaszczepione, które są osobami bezpiecznymi, będą z części tych obostrzeń na pewno wyjmowane - wyjaśnił.

Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz ostrzegał podczas konferencji prasowej, że jesteśmy u progu czwartej fali epidemii koronawirusa. - Pamiętajmy, że niedługo jest 1 września, dzieci idą do szkoły, zaczyna się większa mobilność na ulicach naszych miast, wszyscy wracamy z wakacji, więc ta większa mobilność i więcej interakcji międzyludzkich na pewno rodzi ryzyko większej transmisji koronawirusa - powiedział.

Zobacz wideo Rząd dopuści możliwość mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Rzecznik MZ: Pierwsze obostrzenia w czwartej fali dotkną limitów w miejscach publicznych

Dziennikarze pytali Andrusiewicza o obostrzenia, jakie zostaną wprowadzone w przypadku narastania czwartej fali epidemii. Polityk podkreślił, że w pierwszej kolejności mogą zostać zaostrzone limity w miejscach publicznych. 

Michał Dworczyk Dworczyk o obowiązku szczepień dla wybranych grup zawodowych: Dyskutujemy

- W skupiskach ludzkich, kinach, kawiarniach. Myślę, że od limitów można zacząć. A dalej? Działania będą podejmowane zgodnie z konsekwencją rosnących zakażeń, o ile taka konsekwencja nastąpi - powiedział Andrusiewicz. 

Rzecznik resortu zdrowia zaznaczył, że "rekomendacja ministra zdrowia jest taka, że obostrzenia wprowadzamy dla wszystkich na danym obszarze". - Ale, co logiczne, osoby zaszczepione, które są osobami bezpiecznymi, będą z części tych obostrzeń na pewno wyjmowane - zapewnił. 

Dodał, że osoby zaszczepione muszą być w pewnych aspektach inaczej traktowane niż ci, którzy jeszcze nie przyjęli preparatu przeciw COVID-19. - Zresztą one są już tak traktowane. W hotelach obowiązuje nas limit 75 proc. obłożenia danego obiektu, a wszystkie osoby, które chcą przenocować w hotelu ponad ten limit, muszą wykazać się szczepieniem - przypomniał. 

Niedzielski: W połowie września przyśpieszenie czwartej fali 

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił we wtorek, że na początku września liczba zakażeń zacznie rosnąć. Ocenił, że na początku miesiąca liczba zakażeń wyniesie około 300 przypadków dziennie, a w okolicach połowy września należy spodziewać się przyśpieszenia. Dodał, że jest to związane z końcem urlopów oraz z powrotem uczniów do tradycyjnego nauczania w szkołach. - Wrócimy do normalnego poziomu mobilności i interakcji społecznych - powiedział. 

Niedzielski dodał, że najważniejszym elementem ochrony społeczeństwa przed wirusem pozostają szczepienia, które pomagają ograniczyć transmisję, a jednocześnie chronią przed najgorszymi konsekwencjami zakażenia. Zaapelował również, aby stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa: dystansu społecznego, dezynfekowania rąk orz noszenia maseczek ochronnych w zamkniętych pomieszczeniach. 

Profesor Krzysztof Simon Prof. Simon: Trzecia dawka szczepionki musi być podawana, choć nie wszystkim

Więcej o: