Szczepienia w szkołach we wrześniu. "Jesteśmy dobrze przygotowani"

Po rozpoczęciu roku szkolnego we wszystkich chętnych szkołach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży od 12. roku życia - poinformowali minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister edukacji Marzena Machałek na środowej konferencji w Komorowie. Wątpliwości w sprawie szczepień rodzice mogą zgłaszać pod adresem: szczepienia-dzieci@gis.gov.pl.

- Szczepienia są bardzo istotne, dlatego od paru miesięcy w szkołach ruszyły rzetelne przygotowania do tego procesu. Akcja szczepień odbędzie się we wrześniu - poinformowała podczas konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Szczepienia uczniów w szkołach. Dyrektorzy mają to organizować, mają jasne wytyczne

Wspólna konferencja prasowa wiceminister edukacji, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i szefa rządu Mateusza Morawieckiego odbyła się w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Spotkanie dla mediów poświęcone było dostawom pakietów covidowych dla szkół.

Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek powiedziała, że zgody na szczepienia dzieci będą zbierane od rodziców pod koniec sierpnia i na początku września. Szczepienia będą mogły się odbywać po rozpoczęciu roku szkolnego. - Dyrektorzy mają to organizować, mają jasne wytyczne. Świetnie wiedzą, co mają robić - przyznała Machałek.

Szkoła w pandemii (zdjęcie ilustracyjne)Powrót uczniów do szkół. Mateusz Morawiecki: Ma wyglądać normalnie

- Akcja szczepień, taka już zintensyfikowana, będzie miała miejsce we wrześniu. Planujemy takie trzy tygodnie, ale praktycznie dzieje się to już teraz. Już w tej chwili kuratorzy, dyrektorzy kontaktują się z rodzicami, są telekonferencje, przekazują informacje, prawdziwe informacje, sprawdzone, rzetelne na temat tego, jak szczepienia chronią przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przed zachorowaniem, przed skutkami tej choroby - mówiła.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przypomniał, że w zeszłym tygodniu wystosował list do pracowników oświaty, który jest kompendium wiedzy o szczepieniach.

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski o wzroście liczby zakażeń. "Przyspieszenie we wrześniu"

Zwrócił uwagę, że przy szczepieniu dzieci obecny będzie lekarz, "żeby poczucie bezpieczeństwa było zdecydowanie większe". Na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół rząd przeznaczył ponad 100 mln zł. 

Wiceminister wskazała też, że akcja szczepień w szkołach będzie mogła być prowadzona zarówno bezpośrednio w placówkach, jak i w punktach szczepień w porozumieniu z nimi. Zaznaczyła, że przy okazji szczepień dzieci będą mogli zaszczepić się także dorośli – rodzice i nauczyciele. Jednocześnie podała, że według szacunków MEiN zaczepionych przeciw COVID-19 jest już 75-80 proc. nauczycieli.

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Aleksander Główczewski, Piotr Nowak (PAP) /pin/ joz/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: