Izrael. Dobowa liczba zakażeń bliska rekordu. "Dwa miesiące temu świętowaliśmy zwycięstwo nad wirusem"

Sytuacja w Izraelu z dnia na dzień się pogarsza. We wtorek odnotowano 9 831 zakażeń SARS-CoV-2 w ciągu doby. Niepokojący jest fakt, że dobowa liczba zakażeń zbliża się do rekordu z 18 stycznia tego roku, kiedy potwierdzono zakażenie koronawirusem u 10 118 osób.

Profesor Salman Zarka, przedstawiciel władz odpowiedzialny za walkę z pandemią, w rozmowie z portalem Times of Israel powiedział, że Izrael musi być przygotowany na piątą falę pandemii koronawirusa, gdyż deklaracje o wygraniu wojny z SARS-CoV-2 były przedwczesne.

Zobacz wideo Ilu Polek i Polaków się zaszczepi? Rozmowa z Łukaszem Pawłowskim z OGB

Rośnie liczba zakażeń w Izraelu. Niebezpiecznie zbliża się do rekordu dobowego

Fala zakażeń koronawirusem w Izraelu jest napędzana transmisją wariantu Delta. We wtorek władze Izraela poinformowały o tym, że dobowa liczba zakażeń wyniosła 9381 przypadków. Zdaniem ekspertów, już wkrótce liczba przypadków może być wyższa niż podczas rekordowego 18 stycznia, kiedy informowano o 10118 przypadkach.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Rekomendacja ws. trzeciej dawki szczepionki pojawi się dzisiaj lub jutro

Jak podaje Times of Israel, we wtorek (24 sierpnia) w Izraelu było 72 572 aktywnych przypadków zakażenia, z których 1124 było hospitalizowanych, 678 było w ciężkim stanie, a 123 było podłączonych do respiratorów. Spośród 141 472 testów na koronawirusa przeprowadzonych w poniedziałek, 9 831 dało wynik pozytywny.

Izrael był szczepionkowym liderem. Powrót do normalnego życia zwiększył liczbę zakażeń

Wariant Delta zaskoczył Izrael. - Dwa miesiące temu, gdy świętowaliśmy zwycięstwo nad wirusem i wróciliśmy do normalnego życia, zamknęliśmy niektóre programy i sądziliśmy, że już wygraliśmy wojnę - powiedział prof. Salman Zarka. - Przestaliśmy tłumaczyć i starać się przekonać niezaszczepionych do szczepienia. A gdy potem zaczęła się Delta i czwarta fala, znów się tym zajmujemy - mówił. 

Jego zdaniem lockdown pomógłby w opanowaniu koronawirusa. Stwierdził jednak, że takie rozwiązanie, choć łatwe, będzie niekorzystne dla obywateli. Rząd apeluje zatem, by osoby, które jeszcze nie zgłosiły się na szczepienie, zrobiły to jak najszybciej.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że około 1 080 000 osób wciąż nie przyjęło szczepionki. Izrael stawia obecnie na podawanie trzeciej dawki. Dodatkową dawkę otrzymało już w Izraelu prawie 1,5 mln osób i z wczesnych badań wynika, że rzeczywiście zwiększa ona poziom antyciał - podaje PAP.  

Minister zdrowia Adam NiedzielskiNiedzielski o wzroście liczby zakażeń. "Przyspieszenie we wrześniu"

Trzecią dawkę, czyli dawkę przypominającą, mogą obecnie otrzymać w Izraelu osoby powyżej 40. roku życia, a w przypadku pracowników służby zdrowia i niektórych innych branż również osoby młodsze. Trzecią dawkę dostały 2/3 Izraelczyków powyżej 90. roku życia, 71 proc. w wieku 80-89 lat i 76 proc. w wieku 70-79 lat.

Więcej o: