Czwarta fala epidemii już się zaczyna. Dworczyk o scenariuszach reagowania "w ujęciu powiatowym"

Czwarta fala już się rozpoczyna. Z symulacji wynika, że pandemia przybierze na sile we wrześniu i październiku - powiedział w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Poinformował przy tym, że rząd "przygotował różne scenariusze" i że ma gotowy scenariusz reagowania w "ujęciu powiatowym". Tylko nie wiadomo, czemu rząd tymi scenariuszami nie dzieli się z Polakami, by wiedzieli, czego się spodziewać i mogli się na to przygotować.

Minister w rozmowie z PR1 Polskiego Radia powiedział, że "czwarta fala już się rozpoczyna". - Według symulacji, które są omawiane m.in. na posiedzeniach rządowego zespołu zarządzania kryzysowego widać, że ta fala przybierze na sile we wrześniu i w październiku - powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM.

Zobacz wideo Ile czasu utrzymuje się efekt ochrony po zaszczepieniu?

Michał Dworczyk o obostrzeniach: Będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej

Michał Dworczyk zapewnił też, że rząd przygotował różne scenariusze. - Również scenariusze związane z reagowaniem w ujęciu powiatowym. To znaczy wprowadzanie różnego rodzaju rozwiązań mających na celu ochronę zdrowia w podziale na powiaty w zależności od liczby zachorowań i poziomu zaszczepienia w poszczególnych powiatach - dodał polityk.

Podkreślił, że konkretne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. - Będą one podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej na terenie kraju - zaznaczył.

95 proc. zakażeń w Polsce spowodowanych jest przez wariant Delta

We wtorek resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 233 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło osiem osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 2 887 037 przypadków. Zmarły 75 324 osoby z COVID-19.

Również we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że na początku września liczba zakażeń wzrośnie do 300 dziennie, a później należy spodziewać się przyspieszenia wzrostu zakażeń. Poinformował też, że obecnie 95 proc. zakażeń koronawirusem jest spowodowana przez wariant Delta.

Niedzielski mówił też, że przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń covidowych, kraj zostanie podzielony na strefy, na poziomie powiatów. Dodał, że rząd przy wyznaczaniu stref planuje przy tym "przeskalowanie" liczby zakażeń oraz branie pod uwagę stopnia wyszczepialności. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski (PAP)/ mm/ robs/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: