Niemcy. Surowe obostrzenia dla niezaszczepionych. Tzw. zasada 3G już weszła w życie

Od poniedziałku w Niemczech obowiązuje tzw. zasada 3G. Skrót pochodzi od pierwszych liter słów: Geimpfte, Genesene, Getestete (w tłumaczeniu: zaszczepiony, wyleczony, przetestowany). Zgodnie z zasadą, każdy, kto przebywa w publicznie dostępnych pomieszczeniach zamkniętych, musi być zaszczepiony, wyleczony lub musi przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Obowiązek testowania osób, które nie są ozdrowieńcami lub osobami zaszczepionymi, dotyczy wizyt w restauracjach, kinach, salonach fryzjerskich, siłowniach, basenach i halach sportowych, odwiedzin w szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz domach opieki. Także ci, którzy zatrzymują się w hotelach, muszą przedstawić negatywny wynik testu, który należy powtarzać co trzeci dzień pobytu.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Niemcy wprowadzili tzw. zasadę 3G. W zamkniętych miejscach publicznych tylko z testem, po szczepieniu lub przechorowaniu COVID-19

Istnieją wyjątki, na przykład dla uczniów, którzy są regularnie testowani oraz dla małych dzieci.

Kraje związkowe mogą zawiesić obowiązywanie tych zasad, kiedy siedmiodniowa zapadalność na koronawirusa w danym landzie utrzymuje się na stałym poziomie poniżej 35 nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia.

Zdjęcie ilustracyjneMilion złotych od rządu za nadgonienie szczepień. Dzwonimy do gmin

Nadal obowiązkiem każdego w Niemczech, bez względu na to, czy jest zaszczepiony, wyleczony czy przebadany, jest zachowanie dystansu i noszenie maseczek podczas zakupów i w środkach transportu publicznego.

Presja na osoby nieszczepione wzrośnie jeszcze bardziej od 11 października. Wtedy skończą się bezpłatne testy na obecność koronawirusa, które teraz można bez problemu zrobić w wielu miejscach. Namioty testowe ustawiane są m.in. w pobliżu kin i restauracji i bardzo wiele osób korzysta z tej oferty. Rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły zakończenie bezpłatnego testowania, ponieważ każdy w Niemczech może teraz bez problemu się zaszczepić.

Amerykański samolot z uchodźcami po wylądowaniu w bazie Ramstein w Niemczech.Niemcy. W bazie Ramstein wylądowało już 1550 migrantów z Afganistanu

Instytut Roberta Kocha poinformował w poniedziałek o 3668 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. To o 1542 więcej niż w poniedziałek tydzień temu, kiedy odnotowano 2126 nowych zakażeń. Siedmiodniowa zapadalność wzrosła do 56,4 z 54,5 poprzedniego dnia. Wartość ta wskazuje, ile osób na 100 000 mieszkańców zostało zakażonych koronawirusem w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP) /bml/ tebe/.

Więcej o: