Obostrzenia dla niezaszczepionych także w Polsce? Andrzej Horban: Jesteśmy bardzo blisko tego

Profesor Andrzej Horban stwierdził, że przy 200 zakażeniach dziennie rząd może pozostać przy zachęcaniu do szczepień. Sytuacja ta jednak zmieni się, gdy dobowa liczba nowych przypadków wzrośnie do tysiąca. Według eksperta Rady Medycznej, w takiej sytuacji mogą zostać wprowadzone obostrzenia na przykład dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Szef Rady Medycznej przy premierze był pytany w TVN24, czy polski rząd rozważa wprowadzenie takich obostrzeń, jak ma to miejsce chociażby we Francji. Kraj ten zdecydował, że osoby niezaszczepione nie będą mogły korzystać z niektórych miejsc publicznych w zamkniętej przestrzeni - dotyczy to m.in. restauracji czy kin.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Koronawirus w Polsce. Andrzej Horban o obostrzeniach dla nieszczepionych: Myślimy o tym wariancie

- Póki mamy 200 zakażeń dziennie, to jeszcze możemy spokojnie przekonywać. Sytuacja zmieni się przy tysiącu zakażeń dziennie - mówił profesor. Lekarz był dopytywany, czy jest to liczba graniczna, po której powinniśmy spodziewać się nowych obostrzeń w Polsce. - Zdecydowanie tysiąc, czy powyżej tysiąca zakażeń dziennie. W tym momencie przestaniemy bić na alarm i będziemy bardzo wyraźnie nakłaniali do ograniczenia aktywności - odpowiedział Andrzej Horban.

Obostrzenia na jesień - kiedy rząd je ogłosi? Niedzielski zdradza terminObostrzenia na jesień - kiedy rząd je ogłosi? Niedzielski zdradza termin

Dalej profesor odpowiedział, czy rząd myśli o wprowadzeniu restrykcji tylko dla osób, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. - Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki - zaznaczył.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19? "Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję"

Czy obostrzenia dla nieszczepionych oznaczają, że Rada Medyczna zarekomenduje wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi? - Ręka nas świerzbi, żeby rekomendować. Przynajmniej dla dorosłych, dla niektórych grup, które są bardzo narażone na zakażenie. (...) Przyjdzie na to pora, jak tylko wzrośnie [liczba zakażeń - red.], zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę. (...) Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję, że szczepienia będą obowiązkowe - odpowiedział Andrzej Horban.

W czwartek 19 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w pełni zaszczepionych jest w Polsce 18 309 754 osób. Liczba wszystkich szczepień przeciw COVID-19 wynosi 35 621 237. Od grudnia, kiedy rozpoczęła się akcja szczepień, zutylizowano 352 729 dawek tych preparatów.

Szpital covidowy (zdjęcie ilustracyjne)Kraska: Ochrona zdrowia jest przygotowana na czwartą falę koronawirusa

Więcej o: