Pandemia koronawirusa. Coraz więcej zakażeń w Europie. Polska wciąż "zieloną wyspą"

Coraz mniej państw w Europie zgłasza niską liczbę wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Wśród nich wciąż jest Polska.

W każdy czwartek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób publikuje mapę, która pokazuje, ile zakażeń koronawirusem było zgłaszanych w danym rejonie. Jeśli 14-dniowy wskaźnik jest niski, obszar oznaczany jest kolorem zielonym, jeśli bardzo wysoki - zaznacza się go kolorem ciemnoczerwonym.

W tym momencie Polska w całości zaznaczona jest kolorem zielonym. Oznacza to, że 14-dniowy wskaźnik zgłoszeń jest mniejszy niż 50 na 100 000 mieszkańców, a wskaźnik pozytywnych wyników testu jest niższy niż 4 proc. lub że 14-dniowy wskaźnik zgłoszeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych wyników mniejszy niż 1 proc. Tym samym kolorem oznaczono w całości również Czechy, Słowację, Węgry i Rumunię.

Kolorem ciemnoczerwonym zaznaczono natomiast część Irlandii, Francji, Hiszpanii i Grecji, a także Cypr. Ta barwa oznacza, że 14-dniowy wskaźnik zgłaszania przypadków COVID-19 w regionie wynosi 500 lub więcej.

Singapur i Tajwan gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19. To były kraje, którym najlepiej radziły sobie z pandemiąSingapur. Nagminnie nie nosił maseczki. W więzieniu spędzi sześć tygodni

Epidemia koronawirusa w Polsce

Minionej doby w Polsce potwierdzono 197 zakażeń koronawirusem. Najwięcej chorych odnotowano w województwach mazowieckim i małopolskim. Zmarło czterech chorych, w tym dwóch, którzy mieli inne schorzenia. Wykonano ponad 38 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 234 osoby.

Łącznie w Polsce potwierdzono 2 886 079 przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 75 311 chorych, a wyzdrowiały 2 655 781 osoby.

Do tej pory w Polsce wykonano 35 621 237 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych osób, czyli tych, które przyjęły dwie dawki preparatu Pfizera, Moderny lub AstryZeneki, albo jedną dawką szczepionki Johnson&Johnson, jest 18 309 754 osób.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Czy przyjmować trzecią dawkę szczepionki? WHO: Na razie nie ma potrzeby

Więcej o: