Ministerstwo Zdrowia: 197 nowych zakażeń koronawirusem i 4 ofiary śmiertelne

Ministerstwo Zdrowia przekazało w czwartek, że w ciągu ostatniej doby wykryto 197 zakażeń koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniego czwartku liczba zachorowań zmniejszyła się o 26 osób. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie mazowieckim.

Liczba osób, które wyzdrowiały z COVID-19, wzrosła o 193 - od początku epidemii jest to już 2 655 781 osób. Minionej doby zmniejszyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 60 042 Polaków, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego dnia o 1 458 osób.

Liczba zajętych respiratorów spadła o dwa, a o dziewięć wzrosła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 46 respiratorów i 353 łóżek, co przekłada się na 7 proc. zajętych respiratorów i 5 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo Co zachęciłoby Polaków do zaszczepienia się przeciw COVID-19?

Koronawirus w Polsce. W czwartek cztery ofiary śmiertelne

Nowe przypadki zakażeń dotyczą: mazowieckiego (29), małopolskiego (25), pomorskiego (16), podkarpackiego (15), śląskiego (14), dolnośląskiego (13), lubelskiego (13), łódzkiego (13), zachodniopomorskiego (11), wielkopolskiego (9), opolskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), podlaskiego (7), warmińsko-mazurskiego (5), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (1). 8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołachAdam Niedzielski napisał list do rodziców i nauczycieli

"Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby. 2 osoby zmarły z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami" - przekazał resort zdrowia. 

Dzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2 spadła w okresie wakacyjnym poniżej jednego tysiąca. Epidemiolodzy przestrzegają jednak, że nowe warianty koronawirusa, jak i niski poziom zaszczepienia społeczeństwa, mogą doprowadzić do czwartej fali epidemii w Polsce. Prof. Krzysztof Simon podkreślił w rozmowie z abczdrowie.pl, że program szczepień w Polsce stanął na poziomie 47,9 proc. pełnego zaszczepienia populacji. Według niego brak nowych zgłoszeń do programu budzi obawy wśród medyków.

- Jako Rada Medyczne nie zalecamy wprowadzenia lockdownu w całym kraju. Są obszary Polski, zwłaszcza duże miasta, gdzie mieszkają ludzie lepiej wykształceni. Tam odsetek wyszczepienia przeciw COVID-19 jest bardzo wysoki. Niestety są też biedne i strasznie konserwatywne gminy, jak na Podkarpaciu, gdzie ludzie z różnych, niezrozumiałych dla mnie powodów nie chcą się szczepić. W tych rejonach trzeba przygotować służbę zdrowia i też zakłady pogrzebowe na tę tragedię, która tam może się zdarzyć - zaznaczył prof. Simon.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Czy przyjmować trzecią dawkę szczepionki? WHO: Na razie nie ma potrzeby

Więcej o: