Czy warto przyjmować trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19? WHO: Na razie nie ma potrzeby

Na razie nie ma potrzeby stosowania szczepionek przypominających przeciwko Covid-19 - przekazała w środę na konferencji online w Genewie Soumya Swaminathan, główna specjalistka naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Główna specjalistka naukowa WHO Soumya Swaminathan podczas konferencji online w Genewie powtórzyła, że najbardziej narażeni ludzie na całym świecie powinni zostać najpierw w pełni zaszczepieni, zanim bogate kraje zaczną u siebie podawać dawki przypominające.

Zobacz wideo Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić na COVID?

Szczepionka przeciw COVID-19: Dawka przypominająca na razie niepotrzebna

Pytana o konieczność stosowania dawki przypominającej, aby zwiększyć ochronę przed koronawirusem, przedstawicielka WHO odpowiedziała: - Zgodnie z obecnymi danymi dawki przypominające nie są potrzebne.

Komentarz ten nawiązuje do informacji rządu USA, że z powodu rosnącego zagrożenia wariantem Delta koronawirusa planuje rozpocząć od 20 września na szeroką skalę podawanie dawki przypominającej.

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołachAdam Niedzielski napisał list do rodziców i nauczycieli

Bruce Aylward, doradca WHO, odnosząc się do zapowiedzi wprowadzenia dawek przypominających w krajach o wysokim dochodzie narodowym, powiedział dziennikarzom: - Szczepionek na świecie wystarczy, lecz nie są one kierowane we właściwe miejsca we właściwej kolejności.

- Dwie dawki powinny być kierowane do najbardziej narażonych ludzi w świecie, zanim zostaną wprowadzone dawki przypominające dla tych już zaszczepionych. Jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego - podkreślił.

Prof. Krzysztof SimonProf. Simon o czwartej fali: Niech przygotują domy pogrzebowe

Z kolei epidemiolog WHO Maria Van Kerkhove wyraziła opinię, że cyrkulacja wariantu Delta na obszarach o niskim poziomie szczepień powoduje transmisję COVID-19 po całym świecie.

- Delta naprawdę krąży na obszarach o niskim poziomie zaszczepienia i w kontekście bardzo ograniczonego i niekonsekwentnego korzystania ze środków zdrowia publicznego i środków społecznych - podkreśliła. 

jo/ ap/ (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: