Adam Niedzielski napisał list do rodziców i nauczycieli. Dementuje fake newsy o szczepionkach

Minister zdrowia wystosował list do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców, który dotyczy szczepień przeciwko koronawirusowi wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia. Adam Niedzielski szczególną uwagę zwrócił na osoby, które nie są przekonane do szczepień.

"Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje" - napisał we wstępie Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że szczepienia są jednym z najskuteczniejszych i najefektywniejszych działań profilaktycznych, które pomagają walczyć z chorobami zakaźnymi. 

"Fakty w sprawie szczepień dzieci między 12 a 15 rokiem życia zebrane w liście skierowanym do dyrektorów szkół, pedagogów i rodziców. Opierajmy decyzje na faktach a nie manipulacjach" - zaapelował na Twitterze. 

Adam Niedzielski pisze w sprawie szczepienia dzieci od 12. do 15. roku życia

"Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski" - uzasadniał Adam Niedzielski. 

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Minister podkreślił, że szczepionki przeciwko COVID-19 zostały opracowane zgodnie z wymogami jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, którym podlegają także inne produkty lecznice. Ze względu na pandemię koronawirusa, procedury zostały skrócone, ale każdy z preparatów spełnił rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i skuteczności potwierdzone podczas badań oraz kontroli. "Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemicznofarmaceutycznych" - pisze dalej. 

Dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12. roku życia zostały dwa produkty:

  • Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech,
  • Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Szczepionka przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Adam Niedzielski zapowiada: Pracodawca sprawdzi, czy pracownik się szczepił

Charakterystyka szczepionek i ich skuteczności u dzieci i młodzieży

"Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo) Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej dwa miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty" - czytamy dalej.

Resort podaje, że najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90 proc.), zmęczenie i ból głowy (>70 proc.), ból mięśni i dreszcze (>40 proc.), ból stawów i gorączka (>20 proc.), które są uznawane za lekkie działania niepożądane. 

Dr Tomasz KaraudaProkuratura zajmie się antyszczepionkowcami, którzy grozili dr. Karaudzie

"Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych" - dodano. 

Po szczepieniu Spikevaxem działania niepożądane u dzieci są podobne do tych, które zgłaszali dorośli. Obejmują one:  ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. W liście zaznaczono, że miały one przebieg łagodny lub umiarkowany, a objawy mijały w ciągu kilku dni. 

"Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały czas ściśle monitorowane. W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na:

  • portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: szczepienia.pzh.gov.pl.
  • Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w języku polskim pod adresem: vaccinationinfo.eu/pl" - napisano w liście.
Więcej o: