Epidemia koronawirusa. Większość Polaków spodziewa się czwartej fali jesienią [SONDAŻ]

61,8 proc. Polaków spodziewa się uderzenia czwartej fali koronawirusa jesienią - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla "Rzeczpospolitej". - Odsetek badanych, którzy spodziewają się kolejnej fali epidemii, spada wraz ze wzrostem wieku respondentów - komentował Adrian Wróblewski, dyrektor Działu Analiz SW Research.

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce w ostatnich dniach waha się od ok. 100 a 220 dziennie. Jeśli spojrzymy na dane z ostatnich kilku tygodni widać niewielki trend wzrostowy. "Czy Pani/Pana zdaniem Polskę czeka jesienią uderzenie czwartej fali epidemii koronawirusa?" - zapytał SW Research w badaniu dla "Rzeczpospolitej". Jak odpowiadali badani?

Ponad 60 proc. badanych spodziewa się czwartej fali epidemii koronawirusa 

Z sondażu wynika, że 61,8 proc. badanych jest przekonanych, że jesienią uderzy czwarta fala epidemii. 17,3 proc. respondentów ma zdanie przeciwne, z kolei 20,9 proc. nie ma zdania na ten temat. 

- Odsetek badanych, którzy spodziewają się kolejnej fali epidemii, spada wraz ze wzrostem wieku respondentów (70 proc. wśród najmłodszych, 59 proc. wśród najstarszych) - komentował wyniki badania w rozmowie z dziennikiem dyrektor Działu Analiz SW Research Adam Wróblewski. 

Przemysław CzarnekPowrót do szkół. Czarnek: Nie przewidujemy perturbacji dla trybu stacjonarnego

Przekonania dotyczące kolejnej fali mają związek także z zasobnością oraz miejscem zamieszkania. Jak pisze "RP", 7 na 10 respondentów, których dochody mieszczą się w granicach pomiędzy 2 001 a 3 000 zł, spodziewa się wzrostu liczby zakażeń jesienią. - Taki sam odsetek mieszkańców największych miast i niewiele niższy odsetek respondentów z miast liczących od 100 tys. do 200 tys. osób, miast do 20 tys. oraz osób z wykształceniem wyższym - przekazał Wróblewski. 

Więcej osób, które nie przewidują czwartej fali, jest wśród osób zarabiających od 3 001 do 5 000 zł (32 proc.) oraz wśród mieszkańców wsi (22 proc.). Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research w dniach 10-11 sierpnia 2021 r. Udział w sondażu wzięło 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.

Jaskinia - zdjęcie ilustracyjneChoć od 20 lat żyje w jaskini, zaszczepił się przeciwko COVID-19

Koronawirus w Polsce 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 211 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły natomiast dwie osoby. Najwięcej zachorowań jest w województwie podlaskim. Liczba wykonanych szczepień przeciwko COVID-19 osiągnęła z kolei 35 367 132. Liczba w pełni zaszczepionych osób to 18 124 650. 

"Zgony osób zakażonych koronawirusem po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych COVID-19. Zgony nie są związane ze szczepieniem" - podkreślało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. 

"Zaledwie 0,67% w pełni zaszczepionych zostało zakażonych #SzczepimySie" - czytamy. 

Więcej o: