Powrót do szkół. Przemysław Czarnek: Nie będzie obowiązkowych szczepień dla dzieci powyżej 12 roku życia

- Nie będzie obowiązkowych szczepień dla dzieci powyżej 12 roku życia i nauczycieli - oświadczył w piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapewnił też o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej od 1 września.

Przemysław Czarnek pytany w TVP Info, czy szczepienia przeciw COVID-19 będą dla nauczycieli obowiązkowe, poinformował, że od 75 do 80 proc. nauczycieli jest w pełni zaszczepionych. Dlatego - jego zdaniem - "wprowadzanie obowiązku szczepień w tej grupie ma ograniczony sens". Zapowiedział przy tym, że niezaszczepieni nauczyciele będą zachęcani do szczepień.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Przemysław Czarnek: Nie będzie dzielenia dzieci na zaszczepione i niezaszczepione

Obowiązkowych szczepień nie będzie także dla dzieci powyżej 12 roku życia. Szef MEiN oświadczył, że resort będzie zachęcać, informować o korzyściach szczepień oraz organizować - za zgodą dyrektora i rodziców - punkty szczepień w szkołach. Jednak nie będzie "dzielenia dzieci na zaszczepione i niezaszczepione" - podkreślił Czarnek.

Epidemia koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne)MZ: Zaledwie 0,67 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych

Minister edukacji i nauki podtrzymał też wcześniejsze zapewnienia resortu o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej od 1 września. - W tym roku wszystkie dzieci i młodzież szkolna udają się do szkoły w pełnym trybie stacjonarnym" - zaznaczył.

Czarnek wskazał, że jeśli wzrost zakażeń będzie duży, MEiN zareaguje na to odpowiednio. - Na razie na horyzoncie nie ma takich przewidywań. Jesteśmy w stałym kontakcie z ministrem zdrowia i służbami sanitarnymi. Nie przewidujemy perturbacji dla trybu stacjonarnego - oświadczył szef MEiN.

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy ModernaMZ: Osoby powyżej 12 roku życia mogą być szczepione preparatem Moderny

Więcej o: