MZ: Dopuszczono możliwość szczepienia nastolatków nowym preparatem. Chodzi o Spikevax od Moderny

Od piątku osobom w wieku 12-18 lat będzie podawana szczepionka Moderny - informuje Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas nieletni byli szczepieni jedynie preparatem firmy Pfizer-BioNTech.
Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

O tym, że resort zdrowia chce dopuścić możliwość szczepień preparatem Moderny dla osób w wieku 12-18 lat, pisaliśmy kilka dni temu. - Zgodnie z decyzją i rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, po wcześniejszych badaniach firmy Moderna, to rozwiązanie będzie wprowadzone jak najszybciej - mówił rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz.

MZ: Nastolatkowie mogą być szczepieni Moderną

W piątek resort zdrowia poinformował, że dopuścił taką możliwość. Przypomniał również, że obie te szczepionki - firm Pfizer i Moderna - są podawane w schemacie dwudawkowym i podał rekomendowany odstęp czasowy, jaki powinien być zachowany między podaniem pierwszej i drugiej dawki. W przypadku szczepionki Spikevax od firmy Moderna wynosi on 28 dni, a przy szczepionce Comirnaty firmy Pfizer-BioNTech - 21 dni. W komunikacie podkreślono, że te rekomendacje są zgodne z Charakterystyką Produktów Leczniczych i zaznaczono, że w celu uzyskania maksymalnej ochrony przed COVID-19 należy przyjąć dwie dawki szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów pomiędzy nimi.

Ponad 18 mln osób w pełni zaszczepionych

Europejska Agencja Leków zdecydowała, że szczepionka Spikevax wyprodukowana przez firmę Moderna może być podawana osobom od 12 roku życia pod koniec lipca. Przypomnijmy, do tej pory osoby w wieku 12-18 lat szczepione są wyłącznie preparatem firmy Pfizer. E-skierowania dla dzieci i młodzieży zostały wystawione 7 czerwca.

Dotychczas, jak wynika z rządowych statystyk, w Polsce wykonano 35 281 208 szczepień. W pełni zaszczepionych osób, czyli tych, którzy przyjęli dwie dawki preparatu Pfizera, Moderny lub AstryZeneki, albo jedną dawką szczepionki Johnson&Johnson, jest 18 064 134.

Więcej o: