Osoby powyżej 12. roku życia będą szczepione preparatem Moderny. Resort zdrowia potwierdza

W Polsce zostaną wprowadzone szczepienia nastolatków w wieku 12-18 lat preparatem Moderny - podaje Radio ZET. Informację stacji potwierdza rzecznik resortu zdrowia. Nie wiadomo jednak, kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie.

- Zgodnie z decyzją i rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, po wcześniejszych badaniach firmy Moderna, to rozwiązanie będzie wprowadzone jak najszybciej - przekazał w rozmowie z Radiem ZET Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia nie podał jednak konkretnej daty.

Obecnie osoby w wieku 12-18 lat szczepione są wyłącznie preparatem firmy Pfizer. E-skierowania dla dzieci i młodzieży zostały wystawione 7 czerwca.

Do tej pory, jak wynika z rządowych statystyk, w Polsce wykonano 35 050 510 szczepień. W pełni zaszczepionych osób, czyli tych, którzy przyjęli dwie dawki preparatu Pfizera, Moderny i AstryZeneki oraz jedną dawką szczepionki Johnson&Johnson, jest 17 910 610.

Powrót dzieci do szkół po lockdowniePowrót dzieci do szkół. "Można oczekiwać wprowadzenia nauki hybrydowej"

Epidemia koronawirusa w Polsce

W Polsce w ciągu minionej doby zarejestrowano 200 zakażeń koronawirusem. Nikt nie zmarł ani z powodu COVID-19, ani z powodu jego współistnienia z innymi schorzeniami. Wyzdrowiało 113 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dane z ostatniego miesiąca pokazują, iż koronawirusem zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych. Zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 procent zakażeń. Osoby, powyżej 60. roku życia, które są najszerzej zaszczepioną grupą, to niecałe 20 procent zakażeń. Informując o tym na Twitterze minister zdrowia ponowił apel o to, aby szczepić się przeciwko COVID-19.

Dotychczas w sumie w naszym kraju potwierdzono 2 miliony 884 tysiące 361 zakażeń koronawirusem. Zmarło 75 tysięcy 285 osób, a wyzdrowiało 2 miliony 654 tysiące 677 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Adam Niedzielski pokazał wykres ws. zakażeńSzef MZ pokazał dane. "Zakażenia wśród osób do 40 lat do ponad 56 proc."

Więcej o: