Adam Niedzielski pokazał nowe dane. Najwięcej zakażeń COVID-19 wśród niezaszczepionych

Minister zdrowia Adam Niedzielski opublikował na Twitterze wykres dotyczący zakażeń COVID-19. Z danych wynika, że najwięcej zakażeń odnotowuje się w tych grupach wiekowych, w których wyszczepienie jest najniższe.

Tabela opublikowana przez Adama Niedzielskiego pozwala na porównanie wyszczepienia w poszczególnych grupach wiekowych. "Dlatego #SzczepimySię" - podsumował swój wpis na Twitterze.

Zobacz wideo Podpalenie punktu szczepień w Zamościu. Premier zapowiada konsekwencje

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski publikuje dane

Adam Niedzielski zamieścił na Twitterze tabelę, która pozwala porównać liczbę zakażeń COVID-19 w poszczególnych grupach wiekowych. "Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych. Zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 proc. zakażeń. Osoby, powyżej 60 lat - które są najszerzej zaszczepioną grupą - to jedynie niecałe 20 proc. zakażeń. Dlatego #SzczepimySię" - napisał na Twitterze Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski zapowiada przywrócenie obostrzeń. W których regionach pojawią się restrykcje?

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poprzednim tygodniu, przekazał, że udział wariantu Delta w ogólnej liczbie zakażeń przekroczył w Polsce 80 proc. Natomiast wariant Alfa, nazywany wcześniej brytyjskim, stanowi już niewiele ponad 10 proc. - Realizuje się ten scenariusz dominacji wariantu Delta, który jest realnym zagrożeniem pod kątem generowania nowych zakażeń, pod kątem pewnej niewiadomej, która dotyczy tego, jak zjadliwa jest ta mutacja wirusa i czy przełoży się ona na zwiększoną liczbę hospitalizacji - powiedział Adam Niedzielski.

Zapowiedział również, że rząd może znów wprowadzić obostrzenia. Uściślił jednak, że stanie się to w sytuacji, gdy przyrost zakażeń osiągnie tysiąc przypadków dziennie, a planowane zmiany będą dotyczyć tylko wybranych województw, gdzie poziom wyszczepienia jest najniższy w kraju. Adam Niedzielski poinformował, że najsłabiej wyszczepionymi regionami są Podkarpacie, Lubelszczyzna, Podlasie, oraz Warmia i Mazury. - Tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa - powiedział.

W Polsce liczba podanych szczepionek przeciwko COVID-19 przekroczyła 35 milionów. W pełni zaszczepionych jest 47 procent dorosłych Polaków, a ta liczba nie pozwala na osiągnięcie odporności populacyjnej.

Więcej o: