Belgia. Siedmiu seniorów zmarło w wyniku zakażenia wariantem Kappa koronawirusa

Siedmiu mieszkańców domu opieki w Belgii, którzy byli już zaszczepieni przeciwko COVID-19, zmarło po zakażeniu odmianą wariantu Kappa koronawirusa, wykrytym po raz pierwszy w Kolumbii - poinformował portal France 24.

Zespół wirusologów, który przeprowadził testy w domu opieki w Zaventem koło Brukseli, oświadczył, że mieszkańcy placówki zostali zakażeni odmianą koronawirusa B.1.621 COVID-19, pochodzącą z Kolumbii. W ostatnich tygodniach wykryto go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie odpowiada za 2 proc. wszystkich infekcji. W Europie do tej pory przypadki takich zakażeń były bardzo rzadkie.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Belgia. Odmiana koronawirusa Kappa wśród pensjonariuszy domu opieki. Nie żyje siedmiu mieszkańców

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób wymieniło linię B.1.621 jako odmianę wariantu Kappa koronawirusa, ale nie jako oddzielny wariant.

Protesty we FrancjiFrancja. 240 tys. osób protestowało przeciwko przepustkom sanitarnym

Kathleen Boydens, kierownik medyczny w domu opieki w Zaventem, powiedziała, że początkowo zakażone osoby doświadczały tylko łagodnych objawów, "ale po dwóch tygodniach, od 24 lipca, objawy znacznie się pogorszyły". Wszystkie siedem ofiar miało od 80 do 90 lat, niektóre z nich były już w złym stanie fizycznym.

W sumie 21 mieszkańców tego domu opieki zostało zakażonych wariantem Kappa wraz z kilkoma członkami personelu, ale większość doświadczyła tylko łagodnych objawów.

Trzecia fala koronawirusa w BirmieBirma. Kryzys zdrowotny, "mieszkańcy w desperacji wywieszają flagi"

(PAP)/ zm/

Z danych przedstawionych przez belgijskie Ministerstwo Zdrowia, w piątek 6 sierpnia w kraju tym stwierdzono 1 973 nowe zakażenia koronawirusem. Z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19 zmarły cztery osoby. Z informacji przekazywanych przez resort wynika również, że pełną dawką szczepionki przeciwko COVID-19 zaszczepiono w tym kraju już 62,7 proc. populacji. 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: