Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Wariant Lambda potwierdzony w Polsce

- Mieliśmy informacje o czterech przypadkach wariantu Lambda koronawirusa w Polsce. Po weryfikacji dane mówią, że dotychczas był jeden potwierdzony przypadek - przekazał PAP w sobotę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dotyczył osoby z woj. pomorskiego.

Na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się już ponad 10 oficjalnych wariantów SARS-CoV-2. Różnią się one od siebie mutacjami w białkach kolców - składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery tzw. "warianty budzące niepokój": Alfa, Beta, Gamma i Delta (odpowiedzialny za większość wykrywanych w Polsce zakażeń) oraz kilka tzw. "wariantów zainteresowania" m.in. Eta, Jota, Kappa i Lambda.

Mieliśmy cztery przypadki (wariantu Lambda - PAP), jednak w związku ze zmianą opisu przypadku mutacji Lambda w międzynarodowym rejestrze GISAID (bazie gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa-PAP) trzy przypadki zostały przypisane do innych mutacji. Jest to decyzja prowadzących rejestr GISAID

- poinformował rzecznik MZ.

Zobacz wideo Podpalenie punktu szczepień w Zamościu. Premier zapowiada konsekwencje

Rzecznik MZ: Przypadek wariantu Lambda w Polsce

- Mamy więc dotychczas jeden przypadek i nie jest to przypadek aktywny - powiedział. Andrusiewicz podał, że dotyczy województwa pomorskiego.

O wariancie Lambda mówiło się do tej pory w kontekście Ameryki Południowej. Ostatnio mutacja ta została wykryta także w Australii.  W ciągu 10 miesięcy mutacja ta rozprzestrzeniła się w 29 krajach. W Peru Lambda w mgnieniu oka stała się dominującym wariantem. W grudniu notowano tylko 200 zakażeń, a w czerwcu stanowiła już ponad 80 proc. wszystkich infekcji. W badaniach laboratoryjnych japońscy naukowcy odkryli, że trzy mutacje w białku S (ang. spike; białku kolca) wirusa Lambda, znane jako RSYLTPGD246-253N, 260 L452Q i F490S, pomagają mu oprzeć się neutralizacji przez przeciwciała wywołane szczepionką. Według badaczy dwie dodatkowe mutacje, T76I i L452Q, przyczyniają się do tego, że Lambda jest wysoce zakaźna.

Sobotnie zestawienia mówią, że od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd w sumie 2 mln 883 tys. 976 przypadków. Zmarło 75 tys. 285 osób z COVID-19. 

*

autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl, ktl/ je/, PAP

Więcej o: