Prof. Krzysztof Simon odpowiada Czarnkowi: Wypowiada się na tematy, które są dla niego abstrakcyjne

W ostatnim wywiadzie Przemysław Czarnek powiedział, że niektórzy medycy - w tym prof. Krzysztof Simon rzekomo opowiadają się za izolacją osób zdrowych ale niezaszczepionych. - Nie wiem skąd minister to wymyślił (...). Niech włączy się w walkę z epidemią jak każdy przyzwoity człowiek w tym kraju - odpowiedział lekarz.

Dziennikarka portalu WP.pl poprosiła swojego gościa o skomentowanie słów Przemysława Czarnka, które znalazły się w wywiadzie dla "Kuriera Lubelskiego" i dotyczyły wypowiedzi medyków odnośnie epidemii koronawirusa. - Życzyłbym sobie, żeby medycy tacy jak prof. Krzysztof Simon z Wrocławia stosowali więcej logiki w swoich wywodach. Byłoby to z korzyścią dla akcji szczepień. Tymczasem zniechęcają, bo jeśli pan prof. Simon nie widzi różnicy między izolacją osób chorych na choroby zakaźne, a izolacją osób zdrowych tyle że niezaszczepionych, to rzeczywiście jest to niepokojące - powiedział gazecie minister edukacji i nauki.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Prof. Krzysztof Simon odnosi się do słów Przemysława Czarnka. "Nie wiem skąd minister wymyślił, że chcemy izolować osoby zdrowe"

- Jest to zdumiewająca odpowiedź pana ministra, albo osoby, która mu pisze takie odpowiedzi. I to są insynuacje. Nigdy nie mówiłem nigdzie, że chcę izolować osoby zdrowe. Są to absurdy polegające na zniesławianiu innych osób - odpowiedział lekarz.

- Ja, jak i szereg innych osób, wypowiedziałem się krytycznie o wypowiedziach pana ministra, które podważały podstawowe kanony wiedzy, jak było to w przypadku jego słów o bardzo dobrym dokumencie Polskiej Akademii Nauk, który dotyczył metod walki z epidemią i to, co nas czeka najprawdopodobniej na jesieni. My, jako Rada Medyczna, jesteśmy zgodni z tym raportem. A minister Czarnek, jako prawnik wypowiada się na tematy medyczne, które są dla niego chyba abstrakcyjne - dodał prof. Krzysztof Simon.

Prof. Krzysztof Simon tłumaczy się z udziału w reklamie maseczek (na zdjęciu prof. Simon) Prof. Simon o zachowaniu antyszczepionkowców: Tak wygląda upadek moralny

Lekarz zauważył, że izolacja dotyczy tylko osób zakażonych i trwa do momentu wylęgania się danego patogenu oraz osób, które są zakażone bezobjawowo. Natomiast kwarantanna dotyczy osób z kontaktu z osobą zakażoną. - Osoby zdrowe, które nie są zakażane ani nie miały kontaktu z zakażonym, nie podlegają izolacji i kwarantannie. Nie wiem skąd minister wymyślił, że chcemy izolować osoby zdrowe - powiedział.

Według profesora, słowa ministra edukacji uderzają nie w niego, ale w całą służbę zdrowia oraz we wszystkich medyków, "którzy racjonalnie myślą o przyszłości kraju, a nie kierują się skrajnym ultrareligijnym konserwatyzmem". Krzysztof Simon odpowiadając na pytanie dziennikarki stwierdził, że "szkoda czasu" na to, by wymagać od Przemysława Czarnka słowa "przepraszam" za jego wypowiedzi.

Szpital / zdjęcie ilustracyjne Naukowcy z PAN: Już we wrześniu wariant Delta może dominować w Polsce

- Szkoda czasu, niech włączy się w walkę z epidemią jak każdy przyzwoity człowiek w tym kraju. Można mieć różne poglądy, ale zajmujmy się czymś potrzebnym, a nie cnotami niewieścimi - podsumował prof. Simon dodając, że temat cnót niewieścich to sprawa sprzed 600 lat, a epidemia koronawirusa dzieje się teraz.

Więcej o: