Zaledwie 0,66 proc. zaszczepionych zakaziło się koronawirusem. Są też dane na temat zgonów

Zaledwie 0,66 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 osób zostało zakażonych koronawirusem - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował również, że zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia to tylko 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem.

Resort zdrowia przekazał na Twitterze, że łączna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce od momentu, w którym rozpoczęto szczepienia drugą dawką, to 1 mln 394 tys. 430. Wśród nich jest 9 tys. 211 osób, które zakaziły się koronawirusem mimo pełnego zaszczepienia minimum 14 dni wcześniej.

Koronawirus. Wśród ogólnej liczby zgonów w pełni zaszczepieni stanowili zaledwie 1,64 proc.

MZ podało również, że zgony osób zakażonych po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia wyniosły 1,64 proc. wszystkich odnotowanych przypadków zgonów osób zakażonych (644 do ponad 39 tys.). Zgony te - jak zaznaczono - nie były związane ze szczepieniem.

Rządowe dane z piątku mówią, że w Polsce wykonano od grudnia ub.r. ponad 34 mln 806 tys. iniekcji. W pełni zaszczepionych - czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson - jest ponad 17 mln 735 tys. osób.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Cessak: Tak długo jak wirus krążyć będzie w populacji, tak długo obserwowane będą kolejne mutacje

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak przypomniał w czwartek, że szczepienia są ważne z punktu widzenia ochrony osób najbardziej zagrożonych ciężką postacią choroby i hospitalizacją, ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa oraz zapobiegania pojawianiu się jego nowych wariantów.

Cessak wskazywał, że chociaż skuteczność wszystkich dopuszczonych w Unii Europejskiej i Europejskim Obszarze Gospodarczym szczepionek przeciw COVID-19 jest bardzo wysoka, to żadna szczepionka nie daje pełnej, stuprocentowej skuteczności.

Wiceminister zdrowia Waldemar KraskaWariant Lambda koronawirusa w Polsce. Wiceminister: są pierwsze przypadki

Możliwe jest zatem występowanie zakażeń u osób zaszczepionych, choć wówczas szczepionki mogą w dużym stopniu zapobiegać poważnemu przebiegowi choroby. Ważnym jest również fakt, że tak długo, jak wirus krążyć będzie w populacji, tak długo obserwowane będą przypadki infekcji przełomowych i kolejne mutacje

- ostrzegł.

MZ poinformowało w piątek, że badania potwierdziły 172 nowe zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło sześć osób. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 mln 883 tys. 796 przypadków. Zmarło 75 tys. 281 chorych z COVID-19.

PAP, autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl/ktl/ann/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Piotr MullerMüller: Jeśli liczba chorych będzie rosła, limity będą się zmniejszały

Więcej o: