We Włoszech tysiące obywateli bez przepustek COVID-19. Powód? Zaszczepili się poza UE

Tysiące Włochów, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 poza UE, gdzie pracują i studiują, nie otrzymało dotąd przepustki, która będzie obowiązkowa w ich kraju od piątku przy wstępie do wielu miejsc publicznych. Włoskie władze zapowiadają rozwiązanie problemu.

Problem ten, jak zauważają media na dwa dni przed wejściem w życie wymogu przepustek COVID-19 we Włoszech, dotyczy zarówno tych, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 w krajach spoza UE, jak i tych, którzy tam przeszli chorobę i mają zaświadczenia o wyzdrowieniu.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

To dziesiątki tysięcy ludzi, którzy wrócili do Italii na przykład z USA, a od piątku nie będą mogli wejść do kin, teatrów, obiektów sportowych i lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach.

Włochy. Luka w systemie przepustek COVID-19

Ich szczepienia, choć wykonane preparatami uznanymi w UE, nie są dotąd uznane i nie mogą otrzymać tzw. Green Pass. To, jak się zauważa, kolejna luka w systemie przepustek COVID-19, krzywdząca dla wielu włoskich obywateli.

Liczba szczepień wykonanych 4 sierpnia z podziałem na województwaKtórym regionom grozi przywrócenie obostrzeń. Podlasie i nie tylko [LISTA]

W środę media poinformowały o okólniku ministerstwa zdrowia, który ma doprowadzić do rozwiązania problemu. Każda taka osoba musi zgłosić się do lokalnego oddziału służby zdrowia i przedstawić zaświadczenie o szczepieniu wykonanym za granicą lub wyleczeniu. Na tej podstawie zostanie wydana przepustka covidowa.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech na COVID-19 zmarło 21 osób i wykryto prawie 6600 nowych zakażeń koronawirusem w 215 tys. testów. Do szpitali trafiło 115 kolejnych osób, w tym dwie na intensywną terapię.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

---

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: