Którym regionom zgodnie z planami rządu grozi przywrócenie obostrzeń? Podlasie i nie tylko [LISTA]

- Tereny z niskim poziomem wyszczepienia, będą w pierwszej kolejności podlegały wprowadzaniu obostrzeń, bo tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa - zapowiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z zapowiedziami rządzących restrykcje powrócą, jeśli dobowa liczba zakażeń będzie utrzymywać się powyżej tysiąca. Które województwa zostałaby w tym momencie objęte lockdownem?

Szef resortu zdrowia przekazał podczas konferencji prasowej, że udział wariantu Delta w ogólnej liczbie zakażeń przekroczył w Polsce 80 proc. Natomiast wariant Alfa, nazywany wcześniej brytyjskim, stanowi już niewiele ponad 10 proc.

- Realizuje się ten scenariusz dominacji wariantu Delta, który jest realnym zagrożeniem pod kątem generowania nowych zakażeń, pod kątem pewnej niewiadomej, która dotyczy tego, jak zjadliwa jest ta mutacja wirusa i czy przełoży się ona na zwiększoną liczbę hospitalizacji - powiedział Adam Niedzielski. Zaznaczył jednocześnie, że liczba hospitalizacji spowodowana wariantem Delta w Europie jest dużo mniejsza niż liczba zakażeń. Jak wyjaśnił, jest to skutkiem szczepienia się.

Zobacz wideo Niedzielski: Bierzemy pod uwagę regionalizację obostrzeń. Decydować będzie poziom wyszczepienia

Rząd nie wyklucza wprowadzenia restrykcji w najmniej wyszczepionych regionach. Jak dotąd przewodzi Podkarpacie 

Niedzielski zapowiedział też, że w przypadku zwiększenia się liczby zachorowań rząd może ponownie zdecydować się na wprowadzenie obostrzeń. Uściślił, że chodzi tu o przyrost przekraczający tysiąc przypadków dziennie. Zaznaczył też, że restrykcje sektorowe w pierwszej kolejności będą one wprowadzane w województwach z niskim poziomem wyszczepienia.

Przekazał także, że najsłabiej wyszczepionymi regionami są Podkarpacie, Lubelszczyzna, Podlasie, oraz Warmia i Mazury. - Tam jest większe ryzyko transmisji koronawirusa - powiedział.

Waldemar KraskaWiceminister zdrowia o trzeciej dawce szczepionki. "Na razie brak deyczji"

Z informacji przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez resort zdrowia wynika, że w Podkarpackiem zaszczepionych jest 36,82 proc. dorosłych mieszkańców, w Lubelskiem - 40,17 proc., w woj. świętokrzyskim - 42,85 proc., a w woj. warmińsko-mazurskim - 43,81 proc. 

Zgodnie z danymi resortu zdrowia w pozostałej części kraju dane prezentują się następująco:

  • woj. podlaskie - 44,19 proc. zaszczepionych mieszkańców,
  • woj. opolskie - 44,33 proc.,
  • woj. małopolskie - 45,96 proc., 
  • woj. kujawsko-pomorskim - 48,15 proc.,
  • woj. śląskie - 49,09 proc.,
  • woj. łódzkie - 49,24 proc.,
  • woj. wielkopolskie - 49,46 proc.,
  • woj. lubuskie - 49,56 proc.

Jak dotąd tylko cztery województwa przekroczyły próg 50-procentowego wyszczepienia. Mowa o województwach: zachodniopomorskim - 50,22 proc., pomorskim - 51,11 proc., dolnośląskim - 51,28 proc. oraz mazowieckim - 52,93 proc.

W pełni zaszczepionych jest obecnie 17,5 mln Polaków. 

Więcej o: