Koronawirus i pandemia. Lekarze i eksperci na czele rankingu zaufania Polaków [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez IBRiS wskazuje, że w kwestiach związanych z pandemią Polacy w największym stopniu ufają lekarzom i ekspertom. Kto cieszy się natomiast najmniejszym zaufaniem?
Zobacz wideo Podpalenie punktu szczepień w Zamościu. Premier zapowiada konsekwencje

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) przeprowadził sondaż na zlecenie Radia ZET, w którym sprawdził, kto cieszy się największym i najmniejszym poziomem zaufania społecznego w tematyce związanej z COVID-19.

Mobilny punkt szczepień (zdjęcie ilustracyjne)Dane i wiedza medyczna rozbrajają "argumenty" antyszczepionkowców

Sondaż: Kogo Polacy uznają za największe autorytety w kwestii wiedzy o pandemii?

Okazuje się, że największym zaufaniem respondentów cieszą się lekarze i eksperci - za wiarygodne źródło informacji uznało je 68 proc. badanych. Na drugim miejscu (51,3 proc.) badani wskazali na znajomych i rodzinę, na trzecim z 45,4 proc. natomiast na media tradycyjne (radio, telewizja, prasa). Serwisom internetowym ufa zaledwie 30,6 proc. badanych, mediom społecznościowym - 25,8 proc., politykom natomiast jedynie - 9,4 proc.

Tym samym wypowiedzi polityków na temat pandemii cieszą się najmniejszym zaufaniem (85,1 proc.). 64 proc. respondentów nie ufa mediom społecznościowym, 52 proc. - serwisom internetowym, a 48 proc. mediom tradycyjnym. 

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1094 osób między 31 lipca a 1 sierpnia 2021 roku.

Walka z antyszczepionkowcami trwa. Do Sejmu trafił projekt ustawy (zdjęcie ilustracyjne)Lekarze mają zgłaszać rodziców, którzy nie chcą szczepić dzieci. Jest projekt

Polacy przeciwni obostrzeniom dla niezaszczepionych

Pod koniec lipca United Surveys przeprowadziło sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski, w którym zapytało respondentów, czy popierają wprowadzenie obostrzeń dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. 40,1 proc. badanych udzieliło odpowiedzi twierdzącej, 54,6 proc. respondentów było natomiast przeciwko takim rozwiązaniom walki z pandemią. Około 5 proc. nie miało wyrobionego w tej sprawie zdania. Tymczasem eksperci z Rady Medycznej są zdania, że obowiązek szczepienia należałoby wprowadzić przynajmniej dla części grup zawodowych.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19Prof. Horban o obowiązkowych szczepieniach dla pracowników medycznych

Więcej o: