Wrocław. Antyszczepionkowe hasła na murze kościoła i przystanku. "Zapewniły nam rekordową frekwencję"

Na murze kościoła na wrocławskim osiedlu Leśnica pojawiły się antyszczepionkowe hasła. Napisy, które uderzają w akcję szczepień pojawiły się również na wiacie przystankowej, na której miał następnego dnia zaparkować "szczepciobus". Prezes MPK zwrócił się z prośbą o dodatkową ochronę do policji i straży miejskiej. Wyznaczył też nagrodę za wskazanie sprawcy.

W ostatnim czasie w wielu miastach w Polsce mają miejsce incydenty organizowane przez antyszczepionkowców. Osoby, które nie wierzą w skuteczność szczepień potwierdzonych licznymi badaniami naukowymi, atakują punkty szczepień czy nawet załogi karetek. W ostatnim czasie doszło do ataku na szczepionkobus w Gdyni czy punkt szczepień w Grodzisku Mazowieckim. W poniedziałek informowano natomiast o celowym podpaleniu punktu szczepień w Zamościu (policja poszukuje sprawcy; za jego wskazanie wyznaczono nagrodę).

Mobilny punkt szczepień (zdjęcie ilustracyjne). Zamość. Podpalenie punktu szczepień i siedziby sanepidu.Pożar w punkcie szczepień w Zamościu. Kto podpalił? Są pierwsze doniesienia

Antyszczepionkowe hasła na kościele we Wrocławiu

Do następnej "akcji" doszło we wrocławskiej Leśnicy. Jak podaje tvn24.pl, na murze kościoła i znajdującej się niedaleko wiacie przystankowej w piątek pojawiły się hasła, które krytykują akcję szczepień wspomaganą przez wrocławskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Napisy pojawiły się dzień przed weekendową trasą "szczepciobusa".

- Dzień przed tym jak "szczepciobus" przyjechał przed parafię, na wiacie i murze pojawiły się dziwne, agresywne, nienawistne hasła, szkalujące naszą akcję - powiedział w rozmowie z portalem rzecznik MPK Wrocław Bartosz Naskręski. Na przystanku pojawił się m.in. napis "BESTIOBUS". Pozostałe napisy były trudne do całkowitego rozszyfrowania.

Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Napisy pojawiły się także na murze kościoła, jednak zostały szybko usunięte. MPK zapewnia, że takie akcje antyszczepionkowców nie powstrzymają "szczepciobusa" przed dalszą trasą. W najbliższych dniach możliwość zaszczepienia się w autobusie MPK będą mieli mieszkańcy Psiego Pola - autobusy staną przed Hydropolis oraz parafiami na ulicy Macedońskiej i Pszczelarskiej.

- To nie pierwsze takie przejawy agresji. Jeszcze w lipcu w miejscach szczepień mobilnego punktu pojawiały się pojedyncze osoby, które rzucały w stronę lekarzy nienawistne hasła. Na szczęście nie doszło wtedy do agresji fizycznej - dodaje Bartosz Naskręski.

"Wasze malunki ma wiacie zapewniły nam w niedzielę rekordową frekwencję"

Prezes MPK we Wrocławiu Krzysztof Balawejder zwrócił się natomiast do komendantów policji we Wrocławiu i Straży Miejskiej, by w okolicach "szczepciobusa" zapewnić "cykliczną obecność prewencyjną". O sprawie tej napisał też post na Facebooku, w którym zwraca się do "NIEszanownych antyszczepionkowców".

"Każdy taki akt wandalizmu i tchórzostwa, jak ten z Leśnicy, jeszcze bardziej motywuje mnie i zespół do pracy przy szczepieniach przeciw COVID-19. Deklaruję, że każdy taki wybryk będzie automatycznie przedłużał służbę SZCZEPCIObusa o kolejne dwa dni (około 300 zaszczepionych extra). Wasze malunki ma wiacie zapewniły nam w niedzielę rekordową frekwencję. Osobie, która wskaże sprawców tego czynu przekażę nagrodę czterech tysięcy złotych ze środków własnych" - zadeklarował prezes MPK Wrocław.

Policja zapewnia, że będzie wspierać tę akcję, a funkcjonariuszom "znany jest rozkład szczepciobusa". Wrocławska komenda zajmuje się też sprawą napisów na murze kościoła i wiacie w Leśnicy.

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w szkołachWe wrześniu rodzice mają złożyć deklaracje ws. szczepienia dzieci w szkole

Więcej o: