Andrusiewicz: Sprawa antyszczepionkowców i ataków stanie na Radzie Ministrów. "Państwo naprawdę działa"

- Sprawa środowiska antyszczepionkowego i ataków będzie stawała na Radzie Ministrów - powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu, który był gościem Polsat News, akcentował, że zgodnie z informacjami policji punkty szczepień będą objęte szczególnym nadzorem, a osoby blokujące je lub atakujące muszą liczyć się z konsekwencjami.

Przypomniał też, że szef resortu Adam Niedzielski zapowiedział skierowanie na Radę Ministrów projektu zmian ustawy, przewidującego, że każdy pracownik punktu będzie funkcjonariuszem publicznym. Zmiana taka - jak wskazał - wiązać się będzie m.in. z wyższą karą w przypadku naruszeń prawa wobec takich osób.

Zobacz wideo Czy antyszczepionkowcy to poważny problem dla programu szczepień?

Ataki antyszczepionkowców. Andrusiewicz: To jest trochę wina naszej znieczulicy

- Sprawa środowiska antyszczepionkowego, ataków, będzie stawała na Radzie Ministrów. Minister zdrowia podjął decyzję, że przedstawi tę sprawę na Radzie Ministrów i poprosi o szerszą dyskusję - przekazał Andrusiewicz.

- Cały czas odbywa się narada, gorąca linia telefoniczna między ministrem zdrowia, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, premierem, komendantem głównym policji. Jest korespondencja z ministrem sprawiedliwości. Państwo naprawdę działa - powiedział.

Grzegorz Cessak Prezes URPL o "wtargnięciu" Brauna do jego gabinetu. "Skupiono się na show"

Andrusiewicz stwierdził, że "jako społeczeństwo musimy pozbawić się pewnej znieczulicy". - Ta znieczulica dotknęła nas najpierw w internecie. Przywykliśmy, że w internecie się wszem i wobec ludzi oczernia, bez żadnego powodu. Przywykliśmy, że anonimowo można na ludzi wylać wiadro pomyj. Nikt nie reaguje. Kolejnym etapem jest uderzenie człowieka w punkcie szczepień w Grodzisku, kolejnym jest podpalanie. To jest trochę wina naszej znieczulicy - ocenił. 

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zamość. Podpalenie punktu szczepień i siedziby sanepidu Zamość. Wszystkie punkty szczepień ze wzmocnionym nadzorem policji

Więcej o: