Niemcy. Rząd zaleci szczepienie dzieci w wieku 12-17 lat i trzecią dawkę dla seniorów

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn i jego odpowiednicy na poziomie krajów związkowych zamierzają w poniedziałek wprowadzić zalecenie szczepień przeciw COVID-19 dla dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat oraz podania trzeciej dawki w pełni zaszczepionym osobom starszym - podaje "Bild am Sonntag".

Rząd chce, aby od września po raz trzeci zaszczepić osoby w podeszłym wieku, osoby wymagające opieki oraz te z osłabionym układem odpornościowym - wynika z projektu dokumentu, do którego dotarła gazeta "Bild am Sonntag". 

Zobacz wideo Niecodzienne widowisko nad Berlinem

Niemcy. Trzecia dawka dla dorosłych oraz szczepienia dla dzieci i młodzieży od 12 lat

Osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały szczepionkę wektorową (w UE są to preparaty firm AstraZeneca i Johnson & Johnson) powinny mieć możliwość przyjęcia w ramach trzeciej dawki szczepionki firm Pfizer/BioNTech, powstałej na bazie technologii mRNA - taką zmianę chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia Niemiec. Mobilne zespoły szczepień będą wysyłane do placówek opieki i domów seniorów.

Zgodnie z projektem, rząd rekomenduje także szczepienia dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat (łącznie 4,5 mln osób). Do tej pory tylko 20 proc. osób w tej grupie wiekowej otrzymało pierwszą dawkę - poinformował Spahn na Twitterze. Dodał, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna są dopuszczone do stosowania u osób niepełnoletnich, a obecnie dostępna jest wystarczająca liczba dawek szczepionki, by przeprowadzić akcję szczepienia dzieci.

Premier Mateusz MorawieckiMorawiecki: Jeśli będzie trzeba, będziemy podejmować restrykcyjne kroki

Dzieci i młodzież powinny być szczepione w punktach szczepień oraz przez pediatrów i lekarzy ogólnych, a w miarę możliwości również przez lekarzy zakładowych (w ramach szczepień krewnych).

Niemieckie landy zaoferują szczepienia młodym. Szczepionki w szkołach i na uniwersytetach

Ponadto landy chcą zaoferować szczepienia młodym ludziom m.in. na uniwersytetach i w szkołach. "Może to w znacznym stopniu przyczynić się do bezpieczniejszego rozpoczęcia nauki po wakacjach" - napisano w dokumencie.

Ministrowie omijają w ten sposób Stałą Komisję ds. Szczepień (STIKO), która do tej pory nie zalecała szczepień dla młodzieży w ogóle, lecz ograniczała je do przypadków osób w grupach wysokiego ryzyka. Jednocześnie komisja nie odradziła jednak szczepień dla grupy wiekowej 12-17 lat.

Demonstracja w ParyżuFrancja: manifestacja przeciwko paszportom sanitarnym. Policja użyła gazu łzawiącego

Obecnie w Niemczech co najmniej jedną dawkę otrzymało około 62 proc. mieszkańców, a 52 proc. jest w pełni zaszczepionych. Wśród osób poniżej 18. roku życia, około 20 proc. dostało co najmniej jedną dawkę, a mniej niż 10 proc. ma pełną ochronę poszczepienną.

PAP, bml/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: