Prof. Krzysztof Simon o zachowaniu antyszczepionkowców: Tak wygląda upadek moralny

Prof. Krzysztof Simon wypowiedział się na temat antyszczepionkowców. - Nie może być tak, że osoby zaszczepione [...] będą musiały wkrótce znosić kolejny lockdown, bo reszta kieruje się egoizmem, głupotą - powiedział. Ekspert odniósł się także do słów ministra edukacji i nauki, który obowiązek szczepień nazwał "segregacją".
Zobacz wideo Grzesiowski: gdyby nie szczepienia, po wojnie nie byłoby połowy Polaków

W ostatnim czasie w mediach coraz częściej porusza się temat agresywnego zachowania osób przeciwnych szczepieniom na COVID-19. Pod koniec lipca w Grodzisku Mazowieckim antyszczepionkowcy próbowali wedrzeć się do punktu szczepień. Członkowie grupy wykrzykiwali hasła głoszące, że szczepionki "to eksperyment"; doszło także do przepychanek, w wyniku których dwie osoby doznały obrażeń. W sobotę 31 lipca zaatakowany został także szczepionkobus w Gdyni. Kilkanaście osób stosowało wobec jego pracowników przemoc słowną.

Profesor Simon o antyszczepionkowcach: Tak właśnie wygląda upadek moralny

O fali nienawiści opowiadają także eksperci. Doktor nauk fizycznych i popularyzator nauki Tomasz Rożek opowiedział o wyzwiskach i groźbach, które on i jego rodzina otrzymuje na co dzień w związku ze swoją działalnością. - Ktoś mi pisze, że jak mnie spotka na ulicy, to wbije mi igłę w oko, kto inny, że będę wisiał za moje zbrodnie - powiedział. Prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, który w rozmowie z "Newsweekiem" odniósł się do narastającej agresji związanej z epidemią.

- Gdy patrzę, z jaką dumą antyszczepionkowcy lekceważą zagrożenie, jak gardzą tymi, którzy trzymają dystans, noszą maseczki, zaszczepili się, myślę, że tak właśnie wygląda upadek moralny - powiedział prof. Simon.

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk Policja: Zero tolerancji dla przeciwników programu szczepień łamiących prawo

Prof. Simon: Mapa szczepień nakłada się na mapę wyborców PiS

Profesor podkreślił, że należałoby "w końcu głośno powiedzieć: nie chcesz się zaszczepić, to wiedz, że czeka cię życie pełne ograniczeń". 

- Nie może być tak, że osoby zaszczepione, a więc świadome, dbające nie tylko o siebie, ale i o innych, będą musiały wkrótce znosić kolejny lockdown, bo reszta kieruje się egoizmem, głupotą, mówi: "Nie zaszczepię się, bo nie, i co mi zrobicie" - powiedział prof. Simon i zauważył, że "widać przecież, że mapa szczepień nakłada się na mapę wyborów". - Tam, gdzie jest największe poparcie dla rządzących, jest najmniej zaszczepionych - dodał lekarz

Adam Niedzielski przyznał odznaki 'Za zasługi dla Ochrony Zdrowia' trzem pracownikom punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim Minister zdrowia odznaczył pracowników grodziskiego punktu szczepień

Prof. Simon o Przemysławie Czarnku: Wolałbym, żeby ministrowi edukacji wiedza nie była obca

Jak pisaliśmy, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zadeklarował niedawno, że "jest przeciwnikiem segregacji" - był to głos w dyskusji dotyczącej wprowadzenia obowiązku szczepień nauczyciel, co zaleca między innymi zespół doradczy ds. COVID-19. Zdaniem prof. Simona mówienie o segregacji w tym kontekście nie jest dobre.

- Jeżeli do szpitala trafia pacjent, który może być nosicielem choroby zakaźnej, mamy obowiązek go izolować, żeby nie narażać innych. Czy to segregacja? A może segregacją jest to, że do chorych na COVID-19 podchodzimy w kombinezonie, rękawiczkach, przyłbicy? - pytał, dodając, że wolałby, żeby "ministrowi edukacji i nauki wiedza nie była obca, także ta podstawowa, dotycząca właściwości chorób zakaźnych".

Więcej o: