Igrzyska olimpijskie. Rekordowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Tokio

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Tokio 4058 przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowały w sobotę władze miasta. Liczba nowych infekcji w stolicy Japonii po raz pierwszy przekroczyła 4 tys.

Poprzedni rekord odnotowano w czwartek - wówczas potwierdzono 3865 zakażeń koronawirusem. Przez ostatnie trzy dni liczba nowych infekcji w Tokio utrzymywała się na poziomie powyżej 3 tys.

Siedmiodniowa średnia krocząca liczby przypadków w stolicy wzrosła do rekordowego poziomu 2920 dziennie i jest o 117 procent wyższa niż w poprzednim tygodniu. Wzrost liczby infekcji w Tokio wynika z rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego wariantu koronawirusa Delta.

Zobacz wideo Tokio 2020: nie siadaj, bo się poparzysz. I weź tabletkę. Organizatorzy pomagają walczyć z upałem

Japonia: Stan wyjątkowy ze względu na COVID-19 przedłużony i rozszerzony

W związku z pogarszającą się sytuacją koronawirusową w Japonii rząd przedłużył w piątek stan wyjątkowy w Tokio i prefekturze Okinawa do końca sierpnia oraz rozszerzył go na Osakę i trzy prefektury sąsiadujące ze stolicą - podały japońskie media.

"Zakażenia nowym koronawirusem szerzą się na obszarze metropolitarnym Tokio oraz w regionie Kansai (na zachodzie Japonii) z bezprecedensową szybkością" - oświadczył premier Japonii Yoshihide Suga na posiedzeniu rządowego zespołu do walki z pandemią, który zatwierdził decyzję.

Duda w końcu pogratulował wioślarkom. Duda w końcu pogratulował wioślarkom. "Szanuję KAŻDEGO, kto ciężko trenuje"

W Tokio, gdzie odbywają się obecnie igrzyska olimpijskie, stan wyjątkowy miał pierwotnie obowiązywać do 22 sierpnia, ale zgodnie z piątkową decyzją potrwa do końca tego miesiąca. Restrykcje przedłużono również do 31 sierpnia w prefekturze Okinawa.

Od poniedziałku do końca sierpnia stanem wyjątkowym objęte będą dodatkowo cztery prefektury, w tym Kanagawa, Chiba i Saitama w regionie stołecznym oraz Osaka, gdzie odnotowano gwałtowny i szczególnie niepokojący ekspertów wzrost liczby zakażeń. Nieco łagodniejsze restrykcje, określane przez media jako "quasi-stan wyjątkowy" wprowadzone zostaną natomiast na ten sam okres w prefekturach Hokkaido, Ishikawa, Kioto, Hyogo i Fukuoka.

W ramach stanu wyjątkowego lokale oferujące karaoke lub serwujące alkohol proszone są o wstrzymanie działalności, a te, które go nie podają - o kończenie pracy o godz. 20. Minister Yasutoshi Nishimura odpowiedzialny za rządową walkę z pandemią zapowiedział, że również w "quasi-stanie wyjątkowym" bary i restauracje będą proszone o niepodawanie napojów wyskokowych.

Nishimura podkreślił, że za dużą część nowych zakażeń w Tokio i okolicach odpowiada wariant Delta. Zaapelował do mieszkańców o niewychodzenie z domów bez potrzeby i unikanie zgromadzeń.

autor: Andrzej Borowiak

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Brisbane, Australia.Australia. Natychmiastowy lockdown w części stanu Queensland

Więcej o: