Australia. Natychmiastowy lockdown w części stanu Queensland

Brisbane, trzecie co do wielkości miasto Australii, i inne części stanu Queensland zostaną natychmiast objęte lockdownem - poinformowały w sobotę władze stanu. Decyzja związana jest z wykryciem siedmiu przypadków zakażenia wariantem Delta koronawirusa.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Wicepremier stanu Steven Miles powiedział, że miliony mieszkańców Brisbane i kilku innych obszarów od sobotniego popołudnia zostaną objęte trzydniowym nakazem pozostania w domu. "Jedynym sposobem na pokonanie wariantu Delta jest natychmiastowe działanie, bycie szybkim i silnym" - stwierdził Miles w oświadczeniu.

Australia. Lockdown w części stanu Queensland

Mieszkańcy w czasie lockdownu będą mogli opuszczać domy tylko z ważnych powodów.

W sobotę w Brisbane potwierdzono sześć nowych przypadków zakażenia wariantem Delta koronawirusa wśród osób powiązanych z jednym uczniem, u którego infekcję wykryto wcześniej. Uczniowie i nauczyciele z dwóch szkół zostali objęci kwarantanną. Wciąż nie jest jasne, kto był pierwotnym źródłem zakażenia, chociaż testy genetyczne pozwoliły powiązać wykryte infekcje z podróżnymi powracającymi z zagranicy, przebywającymi w hotelowej kwarantannie.

Prezydent Izraela wraz żoną przyjęli trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 Izrael. Rozpoczęto podawanie 3. dawki osobom po 60. roku życia

W Sydney obostrzenia już początku tygodnia

W największym mieście Australii, Sydney, od 26 czerwca obowiązuje lockdown, który ma potrwać co najmniej do 27 sierpnia. W stolicy Nowej Południowej Walii rozmieszczono około tysiąca funkcjonariuszy policji, aby zapobiec protestom przeciw nałożonym ograniczeniom.

Władze stanu Nowa Południowa Walia w sobotę poinformowały o 210 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Od początku pandemii w Australii wykryto 34 tys. przypadków zakażenia, a 924 osoby chore na Covid-19 zmarły. W pełni zaszczepiono około 18 proc. mieszkańców powyżej 16. roku życia.

Albania (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje 2021 - Albania. Co z obostrzeniami, testami i kwarantanną?

W piątek premier kraju Scott Morrison poinformował, że rząd ponownie otworzy granice i zniesie restrykcje, gdy szczepienia przyjmie 80 proc. dorosłych mieszkańców Australii. (PAP)

kib/

*** 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: