Ministerstwo Zdrowia: 153 zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne

Ministerstwo Zdrowia przekazało w sobotę, że w ciągu ostatniej doby wykryto 153 zakażenia koronawirusem. W porównaniu do danych z poprzedniej soboty liczba zachorowań zwiększyła się o 31 osób. Najwięcej nowych przypadków jest w województwie małopolskim.

Liczba osób, które wygrały walkę z COVID-19, wzrosła o 92 - od początku epidemii jest to już 2 653 700 osób. Minionej doby zwiększyła się liczba osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie. W izolacji przebywa obecnie 79 794 Polaków, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego dnia o 361 osób.

O 2 zmniejszyła się liczba zajętych respiratorów, a o 17 spadła liczba zajętych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Oznacza to, że zajętych jest już łącznie 36 respiratorów i 278 łóżek, co przekłada się na 5 proc. zajętych respiratorów i 4 proc. zajętych łóżek covidowych.

Zobacz wideo PO poprze decyzję PiS? "Nie mamy zaufania do tego rządu, ale mamy do ekspertów"

Koronawirus w Polsce. W sobotę 2 ofiary śmiertelne

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: małopolskiego (22), śląskiego (19), mazowieckiego (18), dolnośląskiego (13), łódzkiego (13), lubelskiego (9), warmińsko-mazurskiego (8), zachodniopomorskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), podkarpackiego (7), podlaskiego (5), świętokrzyskiego (4), wielkopolskiego (4), opolskiego (3), pomorskiego (3), lubuskiego (2). 8 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Adam Niedzielski, minister zdrowiaNiedzielski o handlu certyfikatami szczepień: To skrajna nieodpowiedzialność

"Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba" - przekazał resort zdrowia. 

- Spodziewamy się, że w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z dziennikiem "Fakt". Dodał, że optymistyczny scenariusz zakłada tysiąc nowych zakażeń dziennie. Według niego to, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Wariant Delta przenosi się jak ospa, prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19

Więcej o: