Niedzielski o handlu certyfikatami szczepień: To skrajna nieodpowiedzialność. NFZ podejmie działania

- Zaangażujemy służby kontrolne NFZ w weryfikacje doniesień o handlu certyfikatami szczepień. To wyraz skrajnej nieodpowiedzialności, nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie odpowiedzialność fałszowania dokumentacji medycznej - powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz wideo Rząd zapowiada kolejne programy zachęcające do szczepień

Szef resortu zdrowia był pytany na piątkowej konferencji prasowej o zjawisko handlu certyfikatami szczepień i doniesienia, że w tym procederze mogą brać udział lekarze wprowadzający do systemu informację o zaszczepieniu mimo braku podania dawki szczepionki.

Szczepienie przeciw COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne)Wariant Delta przenosi się jak ospa, prowadzi do cięższego przebiegu COVID-19

Minister zdrowia: To wyraz skrajnej nieodpowiedzialności

Niedzielski odpowiedział, że rozmawiał z prof. Andrzejem Matyją prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, który "pokazywał, że takie praktyki mogą mieć miejsce". - Bo to nie były sygnały o konkretnych sytuacjach, tylko raczej o prawdopodobieństwie ich pojawienia ich - zaznaczył.

- Razem z zarządem NFZ na razie analizujemy, gdzie mogą być te słabe punkty, czyli momenty, w których może dojść do takiego nadużycia, ale niezależnie od tego, że zaangażujemy służby kontrolne NFZ w weryfikację tych historii, to myślę, że jest to naprawdę wyraz skrajnej nieodpowiedzialności i nie wyobrażam sobie, żeby ktoś ze środowiska medycznego brał na siebie odpowiedzialność takiego fałszowania dokumentacji medycznej - powiedział minister zdrowia.

Do tej pory w Polsce wykonano 34 221 338 szczepień - tak wynika z rządowych danych. W pełni zaszczepionych (po dwóch dawkach preparatów firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub po jednej dawce preparatu firmy Johnson&Johnson) jest 17 316 491 osób.

Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)Rząd sypnie pieniędzmi gminom, które nadgonią szczepienia

koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: