Wakacje 2021 a czwarta fala pandemii. Gdzie jechać na wakacje? Do jakich krajów lepiej nie podróżować?

Gdzie jechać na wczasy? Który kraj dobrze sprawdzi się na urlop w dobie pandemii? A gdzie sytuacja epidemiczna nie jest najlepsza? Przedstawiamy obostrzenia obowiązujące w najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach.
Zobacz wideo Sprytna wyprawa na plażę, czyli zrób sobie torbę, grilla i wkłady do lodówki, a potem ukryj cenne rzeczy!

Jakie obostrzenia obowiązują w popularnych regionach turystycznych? Podpowiadamy!

Wakacje w Bułgarii a obostrzenia COVID-owe

Polska należy aktualnie do krajów niskiego ryzyka, polscy turyści mogą więc wjeżdżać do Bułgarii na preferencyjnych warunkach:

 • po okazaniu ważnego certyfikatu UE COVID lub analogicznego dokumentu zawierającego te same dane (w przypadku jego braku osoby przyjeżdżające do kraju są poddawane 10-dniowej kwarantanni);
 • na podstawie zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR (wykonanego do 72 godzin przed wjazdem) lub antygenowego (do 48 godzin przed wjazdem).

Dokumentów nie muszą okazywać dzieci do 12 roku życia oraz osoby przejeżdżające przez kraj tranzytem. W kraju obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia Republiki Bułgarii z 28 lipca, od 29 lipca do 31 sierpnia do kraju można wjechać jedynie przez określone przejścia graniczne. W przypadku podróży samolotem są to:

 • lotnisko w Burgas,
 • lotnisko Warna,
 • lotnisko Płowdiw,
 • lotnisko w Sofii (terminal 1 i terminal 2),
 • port Burgas,
 • port Warna.

Wakacje w Grecji - czy można wyjechać?

Turyści przybywający do kraju zobowiązani są do zarejestrowania swojej podróży na stronie greckiego rządu. W Grecji wprowadzono obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Certyfikat covidowy wymagany jest, by wejść między innymi do:

 • restauracji i barów;
 • kin i teatrów;
 • nocnych klubów i dyskotek;
 • na pokład samolotu (podczas lotów krajowych) czy promu.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uznało greckie południowe wyspy egejskie za obszar bardzo wysokiego ryzyka epidemicznego. Podróże między innymi na Mykonos, Santorini czy Rodos są więc odradzane.

Koronawirus w USAWłochy. 99 proc. zmarłych od lutego na Covid-19 nie zakończyło szczepień

Turcja - obostrzenia na wakacje

W Turcji obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych i środkach transportu, a także zachowanie dystansu. 

Od 1 lipca osoby legitymujące się ważnym certyfikatem UE COVID są zwolnione z okazywania w Turcji negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Wszystkie pozostałe osoby są zobowiązane do wykonania testu: PCR (na 72 godziny przed przyjazdem) lub antygenowego (na 48 godzin przed przyjazdem). Od 15 marca br. wszystkie osoby udające się do Turcji muszą posiadać przydzielony kod bezpiecznego przemieszczania się HES (Hayat Eve Sigar). Bez niego nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu. Aby uzyskać kod, trzeba wypełnić formularz na stronie register.health.gov.tr, a następnie zaświadczenie wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne. Trzeba to zrobić w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Włochy - wakacje w cieniu pandemii

Od 6 sierpnia w kraju będą obowiązywały nowe restrykcje. Wstęp do barów, teatrów, term, sal zabaw czy restauracji będą miały tylko osoby posiadające certyfikat covidowy. Certyfikat ten (wydany w języku włoskim, angielskim, hiszpańskim lub francuskim) jest także wymagany do okazania podczas wjazdu do kraju. Do 5 sierpnia wszystkie włoskie regiony pozostają w białej strefie, dlatego przemieszczanie się pomiędzy nimi nie wymaga żadnych dodatkowych zaświadczeń - warto jednak śledzić aktualne informacje. 

Osoby przybywające do Włoch są zobowiązane do zarejestrowania się na platformie EU Digital Passenger Locator Form. W kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych. W regionie Kampania dodatkowo także na zewnątrz. Kluby nocne pozostają zamknięte.

Włoskie wyspy Sardynia i Sycylia zostały wpisane przez ECDC na listę obszarów wysokiego ryzyka.

Wakacje 2021 - Chorwacja. Czy można swobodnie wyjechać?

W Chorwacji obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych oraz w transporcie publicznym. Od 1 lipca warunkiem wjazdu do kraju z kraju członkowskiego UE lub państw strefy Schengen jest posiadanie certyfikatu covidowego. Osoby, które go nie posiadają, będą mogły przekroczyć granicę, jeśli podczas kontroli okażą negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przebytej chorobie COVID-19. 

Od 26 lipca zakazana jest organizacja imprez i zgromadzeń publicznych liczących powyżej 50 osób - do limitu nie wliczają się jednak osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy - wówczas limit wynosi 1000 osób. 

Chorwacja, Dubrownik (zdjęcie ilustracyjne)Chorwacja wprowadza bezpłatne szczepienia dla turystów. Wystarczy dowód

Wakacje 2021 w Hiszpanii. Każdy region ma swoje obostrzenia

Od 21 czerwca turyści z krajów, które nie znajdują się na liście państw czerwonych (Polska oznaczona jest aktualnie kolorem zielonym), przed wjazdem na terytorium Hiszpanii kontynentalnej lub na Baleary i Majorkę, muszą przedstawić jedynie wypełniony formularz kontroli sanitarnej (PLF), który znajduje się pod adresem spth.gob.es lub w aplikacji SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH.

Zakazy i nakazy obowiązujące w konkretnych regionach można znaleźć na stronie mscbs.gob.es

Cypr wysokiego ryzyka. Jakie wymagania dla turystów?

Od 1 lipca br. Cypr akceptuje certyfikaty EU Digital COVID. Poza nimi do kraju można wjechać także na podstawie:

 • zaświadczenia o szczepieniu (ważnego od dnia podania drugiej dawki lub 14 dni od daty dawki pierwszej);
 • zaświadczenia o statusie ozdrowieńca (od 14 do 180 dnia po uzyskaniu dodatniego wyniku testu PCR);
 • negatywnego wyniku PCR (wykonanego w ciągu 72 godzin przed wjazdem do kraju).

Podróżni przybywający z krajów oznaczonych jako "zielone" mogą wjechać na teren Cypru bez konieczności przeprowadzania testów. Podróżni ci muszą wypełnić tylko Cyprus Flight Pass (maksymalnie na 24 godziny przed rozpoczęciem podróży). Na lotnisku wylosowani turyści mogą jednak zostać poddani bezpłatnym testom. Przed lotem powrotnym należy natomiast wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego

Cypr został jednak uznany przez ECCDC za obszar wysokiego ryzyka. 

Pandemia koronawirusa. Gdzie nie wyjeżdżać? Kraje wysokiego ryzyka

Południe Europy, czyli popularny kierunek wakacyjny, odnotowuje duży wzrost zakażeń koronawirusem. Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób uznało greckie wyspy, Cypr, większość terytorium Hiszpanii, Sardynię, Sycylię i Korsykę za obszary wysokiego ryzyka epidemicznego. Są one oznaczone kolorem ciemnoczerwonym na mapie zakażeń. To oznacza, że 14-dniowy wskaźnik zakażeń przekracza 500.

Jeszcze do niedawna mapa Europy była niemal cała w kolorze zielonym oznaczającym niski wskaźnik zakażeń COVID-19. Teraz takich miejsc jest coraz mniej. Regiony zaznaczone kolorem ciemnoczerwonym to takie, do których odradza podróże Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Ponadto na czerwono zostały oznaczone Portugalia, włoskie wyspy Sardynia i Sycylia, oraz południe Francji, a także jej stolica - Paryż. Na północy na czerwono są Dania, Luksemburg, Irlandia, Holandia i stolica Belgii - Bruksela. Wiele miejsc na mapie Europy, między innymi Włochy, część Francji, oraz Austrii zmieniło z kolei kolor na pomarańczowy. Polska pozostaje oznaczona kolorem zielonym.

W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w Unii kraje członkowskie mogą wprowadzać dodatkowe ograniczenia, takie jak testy dla podróżnych z czerwonych stref, czy kwarantanna, mimo unijnych certyfikatów, które obowiązują od pierwszego lipca.

Więcej o: